Co To Jest Sucha Zabudowa?

Systemy suchej zabudowy spotkać możemy wszędzie. Znajdują się one w naszych domach, w galeriach, biurach, kinach… Wykańczanie wnętrz metodą suchej zabudowy stało się doskonałą alternatywą dla metod wymagających używania tzw. wody zarobowej, niezbędnej do procesu wiązania masy cementowej lub gipsowej. Czym charakteryzuje się i jak powstaje sucha zabudowa oraz jak można ją wykorzystać?

Czym jest sucha zabudowa?

System suchej zabudowy to technologia wykańczania wnętrz w sposób niewymagający stosowania materiałów lub zapraw tynkarskich, potrzebujących czasu do wyschnięcia. Na suchą zabudowę składa się kilka elementów mocowanych za pomocą specjalnych mechanizmów lub za pomocą kleju. Systemy suchej zabudowy często wykorzystywane są podczas budowy dużych obiektów, co, dzięki oszczędności czasu na schnięciu elementów, pozwala ukończyć prace budowlane szybciej. Coraz częściej jednak sucha zabudowa wykorzystywana jest podczas prostego remontu domu lub w celach szybkiej zmiany wyglądu pomieszczeń np. w biurach, sklepach, szkołach, hotelach czy obiektach sportowych i innych.

Co wchodzi w skład suchej zabudowy?

Podstawowymi elementami suchej zabudowy są płyty gipsowo-kartonowe. Wybiera się je w zależności od poziomu wilgotności remontowanego pomieszczenia. Nasz sklep posiada szeroką ofertę płyt gipsowo-kartonowych o różnych grubościach i wymiarach, dzięki czemu możesz swobodnie dopasować materiał do swoich wymagań. Wszystkie płyty cechują się niezwykłą łatwością w obróbce i niepalnością. Co więcej, płyty gipsowo-kartonowe nie odkształcają się nawet w przypadku, gdy w pomieszczeniu panują wilgoć na przemian z ciepłem.

Jakie wyróżniamy rodzaje płyt gipsowo-kartonowych?

  • Podstawowa płyta gipsowo-kartonowa – stosowana w zabudowach, gdzie wilgotność względna nie przekracza 70%.
  • Płyta gipsowo-kartonowa impregnowana – stosowana w pomieszczeniach, gdzie panuje wysoka wilgoć nieprzekraczająca 85% (np. łazienki, kabiny prysznicowe, kuchnie).
  • Płyta gipsowo-kartonowa ogniochronna – cechuje się wysoką odpornością na działanie ognia, najczęściej stosowana przy obudowie kominków.
  • Płyta Knauf A20 – cechuje się obniżonym współczynnikiem przewodzenia ciepła, dzięki czemu sprawdzi się do zabudowy konstrukcji poddasza domu, biura, szpitala itp., będąc alternatywą dla systemu dwuwarstwowego.

Ponadto wyróżnia się:

  • Płyty typowo przeciwpożarowe, najczęściej stosowane w miejscach, gdy konstrukcja narażona jest na kontakt z ogniem.
  • Płyty akustyczne, wyposażone w zwiększone parametry izolacji akustycznej. Pomagają wyciszyć pomieszczenie, jednocześnie ograniczając wydostawanie się z niego dźwięków.
  • Płyty ołowiowe, stosowane do budowy pomieszczeń, w których osoby narażone są na promieniowanie rentgenowskie. Zapobiegają przenikaniu promieni RTG, ograniczając ich szkodliwe działanie na człowieka.

Coraz częściej do wykańczania wnętrza stosuje się także płyty gipsowo-włóknowe, cechujące się większą sztywnością niż płyty z karton gipsu. Co więcej, w ich składzie znajdują się włókna celulozowe, które pochodzą z recyklingu, zatem stosowanie płyt g-w jest w pełni ekologiczne.

płyty do suchej zabudowy

Pozostałe elementy suchej zabudowy

Wykończenie systemu suchej zabudowy wymaga zastosowania specjalnych akcesoriów montażowych. Zalicza się do nich narożniki, łączniki czy profile aluminiowe, najczęściej wykorzystywane do montażu ścian działowych. Konstrukcja z profili często stosowana jest także w miejscach, gdzie mają pojawić się podwieszane sufity, co pozwala na ich montaż na dowolnej wysokości.

Prace budowlane kończy się wykorzystaniem wkrętów, śrub, kołków czy specjalnej taśmy, natomiast wszelkiego rodzaju ubytki i niezbędne wykończenie pokryć można, przeznaczoną do płyt z karton gipsu, masą szpachlową i gładzią gipsową.

Płyty gipsowo-kartonowe – spoinowanie

Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych to nic innego jak szpachlowanie ich połączeń. To od niego zależy cały efekt końcowy systemu suchej zabudowy. Aby wykonać spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych należy najpierw odpowiednio przygotować do tego krawędzie cięte. Podstawą jest oczyszczenie ich z pyłu i brudu po frezowaniu, aby masa szpachlowa nałożona była na całkowicie czystą powierzchnię płyty. Następnie za pomocą pacy nakłada się wcześniej przygotowaną masę, dokładnie ściągając jej nadmiar. Po szpachlowaniu należy użyć taśmy zbrojącej w spoiny, którą należy zamaskować masą szpachlową. Po dokładnym wyschnięciu masy szpachlowej całą powierzchnię płyt należy dokładnie wyszlifować tak, aby były one idealnie gładkie.

Gdzie stosuje się systemy suchej zabudowy?

System suchej zabudowy i jego wykorzystanie obejmuje wiele dziedzin i obiektów. Najczęściej tę metodę wykorzystuje się w celu zakrycia elementów konstrukcji, co pozwala na kontynuowanie prac budowlanych bez konieczności stosowania systemu mokrego i poświęcania czasu na jego schnięcie. Co więcej, sucha zabudowa doskonale sprawdzi się w celu wykończenia skosów poddasza. Takie rozwiązanie przyspiesza prace nad danym obiektem.

Sucha zabudowa znajduje swoje zastosowanie także w przypadku budowy ścian działowych, które bezproblemowo postawić np. można w celu podzielenia dużego pokoju, konieczności “dorobienia” ściany w biurze, czy chęci odnowienia wnętrza nowym układem pomieszczeń. Lekkie ściany działowe mogą korzystnie wpłynąć na wygląd całego pomieszczenia, a łatwy w montażu system pozwoli sprawnie nadać nowego charakteru wybranemu miejscu.

Często zastosowanie suchej zabudowy obejmuje konstrukcje podwieszanego sufitu. Takie rozwiązanie pozwala ukryć różnego rodzaju przewody lub zamontować efektowne oświetlenie. Sufity podwieszane to świetny sposób na unowocześnienie pomieszczenia lub nadanie mu nowego wyglądu.

Niejednokrotnie systemy suchej zabudowy wykorzystywane są przy wykonywaniu systemów podłogowych, np. przy montażu ogrzewania podłogowego. W porównaniu do zastosowania mokrej technologii sucha zabudowa jest sporo lżejsza i nie wymaga wykorzystania ciężkich materiałów wylewkowych.

Sucha zabudowa stosowana jest także do wykonania ścian szybów instalacyjnych, ścian ognioodpornych, ścian bezpieczeństwa, ścian kuloodpornych czy obudowy wanien i umywalek.

Podsumowanie

Niewątpliwie największą zaletą systemu suchej zabudowy jest jej szybkość i łatwość montażu. Sucha zabudowa wykonana z płyt gipsowo-kartonowych jest również przystępnym cenowo rozwiązaniem, ze względu na niskie koszty materiałów. Suchą zabudowę cechują wysokie parametry termoizolacyjne, ognioochronne i akustyczne, dzięki czemu można zastosować ją w wielu miejscach, w zależności od potrzeb. Lekka konstrukcja i zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych pozwalają na stworzenie idealnie prostych ścian czy sufitów, bez konieczności uzupełniania ubytków przy każdym remoncie. Podsumowując, system suchej zabudowy to łatwa w montażu i przystępna cenowo konstrukcja, pozwalająca na szybki remont lub odnowienie wnętrza niskim kosztem.

Partnerzy