Czyszczenie agregatu malarskiego – jak to zrobić?

Agregat malarski to urządzenie do malowania natryskowego, które pozwala na bardzo szybkie malowanie nawet bardzo dużych powierzchni. Aby sprzęt ten mógł jak najdłużej pozostawać sprawny, niezwykle ważne jest jego właściwe czyszczenie i konserwacja. Poniżej przedstawimy, jak robić to poprawnie.

Budowa agregatów malarskich

Pierwszym krokiem do właściwego czyszczenia agregatów jest poznanie ich budowy. Wszystkie agregaty malarskie, tak membranowe, jak i tłokowe, składają się z tych samych ogólnych części. Będą to:

  • pompa,
  • wąż ssący z filtrem wstępnym,
  • wąż przelewowy (odprowadzający),
  • zawór przelewowy,
  • wąż wysokociśnieniowy zakończony pistoletem.

Oczywiście nie wszystkie elementy agregatu są jednakowo narażone na zanieczyszczenie, jednak mimo to każdą część należy umyć odpowiednio do stopnia zabrudzenia, używając do tego właściwego preparatu czyszczącego.

Nie wiesz, jaki agregat malarski wybrać? Sprawdź nasz wpis poruszający ten temat i dowiedz się, który rodzaj będzie dla Ciebie odpowiedni.

Jakich środków użyć do czyszczenia agregatu malarskiego?

Główną zasadą przy czyszczeniu agregatów malarskich jest wykorzystanie roztworu o zbliżonym składzie chemicznym do substancji użytej do malowania. Zatem jeśli agregat malarski służył nam ostatnio do nakładania farby wodnej, do wyczyszczenia jego elementów wystarczy zwykła woda. W przypadku farby akrylowej lub lateksowej konieczny już będzie dodatek płynu do mycia. Jeśli nie mamy pewności co do składu ostatnio używanej farby (np. gdy to nie my malowaliśmy, ale obowiązek wyczyszczenia sprzętu spadł na nas), bezpiecznym wyborem będzie użycie uniwersalnego rozpuszczalnika, czyli ksylenu. Poza tym rynek ekologicznych i niepalnych preparatów do mycia i konserwacji agregatów jest dość bogaty i stosunkowo łatwo jest dobrać środek odpowiedniego typu. Zazwyczaj są one dostępne w formie koncentratów (najczęściej w litrowych opakowaniach), które trzeba przed użyciem rozcieńczyć wodą.

Pistolet natryskowy

Jakich narzędzi używać przy czyszczeniu agregatu malarskiego?

Sam środek czyszczący nie wystarczy do dokładnego wyczyszczenia tego sprzętu – potrzebne będą również pewne akcesoria. Warto zainteresować się gotowymi zestawami narzędzi do kompleksowego mycia agregatu hydrodynamicznego (czyli nakładającego farbę bez użycia powietrza). W ich skład wchodzą zwykle:

  • pędzelki różnego rodzaju,
  • szczotki płaskie,
  • szczotki okrągłe o różnych rozmiarach i miękkości,
  • wyciory.

Zanim przystąpi się do dzieła, warto dokładnie zapoznać się z instrukcją takiego zestawu. Dzięki temu będzie wiadomo, która szczotka nadaje się do danego elementu, co pozwoli zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu czyszczonych elementów. Przykładowo, czyszczenie iglicy i dyszy wymaga miękkiej szczotki, która nie porysuje ich powierzchni.

Jak przebiega czyszczenie agregatu?

Aby oczyścić agregaty malarskie i wszystkie części ich układu z zalegającej farby, należy przelać czysty rozpuszczalnik przez układ odpowietrzania, to jest z węża ssącego do węża przelotowego, a później przez wąż ssący do węża wysokociśnieniowego. Warto skorzystać przy tym z dwóch osobnych pojemników na czysty i brudny rozpuszczalnik. Dzięki takiemu czyszczeniu nie tylko wyczyścimy z farby cały układ urządzenia, ale także dyszę, pistolet i pozostałe części. Warto również przy okazji umyć agregat od zewnątrz, czyszcząc jego obudowę i węże.

Jak często powinno się myć agregaty do malowania natryskowego? Najlepiej po każdorazowym zakończeniu pracy. Pozwoli to wydłużyć żywotność urządzenia i uprzyjemni pracę.

Jak konserwować agregat malarski?

W przypadku gdy nie będziemy używać naszego sprzętu malarskiego przez dłuższy czas, warto go zawczasu zakonserwować, czyszcząc układ pompy i pozostałe elementy oraz zaciągając je dedykowanym płynem do konserwacji. Oferta tego typu środków jest dość bogata, więc wybór właściwego specyfiku nie powinien być trudny. Pozwoli to przesmarować połączenia zaworów i uszczelki, co z kolei ułatwi ponowne uruchomienie urządzenia. Bez tego zabiegu mogłyby się one posklejać, co skutkowałoby koniecznością rozkręcania maszyny. Konserwacja zyskuje dodatkowe znaczenie, gdy nadchodzą niskie temperatury – zalegająca w układzie woda mogłaby bowiem zamarznąć, co doprowadziłoby do uszkodzenia ważnych elementów i konieczności ich wymiany. Podobnie mogłoby się stać w przypadku zalegających wewnątrz farb, zwłaszcza tych wodnych.

Potrzebujesz coś pomalować, ale nie wiesz, czy sięgnąć po pędzel, wałek czy agregat malarski? Zajrzyj do naszego wpisu i dowiedz się, w jakich sytuacjach malowanie daną metodą sprawdza się najlepiej.

Podsumowanie

Agregat malarski, jak każda inna maszyna, wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji do sprawnego, długotrwałego działania. Są to więc bardzo ważne czynności, o których nie należy zapominać. Każde malowanie powinno zatem kończyć się czyszczeniem całej maszyny, od pistoletu, przez wnętrze pompy do węży i zewnętrznej obudowy. Zalegająca farba i woda nie tylko wpływa na wydajność natrysku i ciśnienie malowania, ale też mogłaby doprowadzić do uszkodzenia ważnych elementów maszyny w razie zamarznięcia. Dlatego też zawsze zwracaj uwagę, w jakim stanie odstawiasz swoje agregaty i upewnij się, że czyścisz je z pomocą odpowiednich środków.

Partnerzy