Czyszczenie elewacji, czyli jak przygotować elewację do malowania

Budynki z biegiem czasu wymagają gruntownego mycia. Jest tak zwłaszcza przy okazji odnowienia fasady nową farbą. Co wpływa na częstotliwość czyszczenia ścian i jak się do tego zabrać? Na te pytania odpowie poniższy artykuł.

Od czego zależy częstotliwość czyszczenia elewacji?

To, jak często musimy czyścić elewację domu, jest uzależnione od przynajmniej kilku czynników. Do najważniejszych z nich należą:

Lokalizacja budynku

Mamy tutaj do czynienia z bardzo prostą zależnością – im bliżej źródeł zanieczyszczeń stoi dom, tym szybciej będzie się on brudził. Gromadzący się kurz i inne zanieczyszczenia pochodzące z usytuowanej blisko ruchliwej drogi, czy położonego w sąsiedztwie zakładu przemysłowego może być prawdziwym utrapieniem.

Jednak to nie wszystko – przecież możemy mieć także do czynienia z zanieczyszczeniami biologicznymi. Jeśli dom stoi np. w sąsiedztwie ptasich gniazd, znacznie wzrasta ryzyko zabrudzeń czy nawet niszczenia tynku.

Czyszczenie elewacji

Wilgoć

Podwyższony poziom wilgotności typowy dla sąsiedztwa zbiorników wodnych czy lasów przyczynia się do rozwoju pleśni i grzybów na elewacji. Szczególnie te drugie może być bardzo ciężko wyplenić, jeśli pozwolimy im się rozrosnąć.

Sama woda również może doprowadzić do powstawania odbarwień i zacieków, zwłaszcza jeśli zawiera dużo materiału biologicznego.

Struktura tynku

Różne rodzaje tynków elewacyjnych cechują się odmienną strukturą – można przyjąć ogólną zasadę, że im gładsza dana powierzchnia, tym trudniej będzie się brudzić. Tynki o chropowatej fakturze są natomiast znacznie bardziej podatne na zabrudzenia – zanieczyszczenia gromadzą się w ich zakamarkach, co utrudnia skuteczne czyszczenie.

Różna jest również ich nasiąkliwość – im bardziej dany tynk chłonie wodę, tym szybciej będzie się brudził, a same zabrudzenia będą wnikać głębiej.

Rodzaj tynku nie tylko odgrywa istotną rolę dla walorów wizualnych domu, ale ma też praktyczne konsekwencje.

Jakie metody i środki do mycia elewacji wykorzystać?

Dobór odpowiedniego środka zależeć będzie od tego, z jakimi zabrudzeniami mamy do czynienia – należy pamiętać, że nie istnieje żaden uniwersalnym preparat działający na wszystko.

Metoda czyszczenia/mycia będzie zależna od tego, czy mamy do czynienia ze zwykłym kurzem, czy jest to jednak grzyb lub pleśń. W przypadku tych ostatnich konieczny będzie odpowiedni środek i ręczne szorowanie szczotką, która nie porysuje ściany. Później taką ścianę trzeba dokładnie umyć, żeby pozbyć się pozostałości preparatów. Na koniec dobrze jest zabezpieczyć umyte ściany impregnatem, który ochroni tynk przed powrotem grzybów i glonów.

Warto wiedzieć, że rozróżnienie danego zabrudzenia bywa trudne. Dlatego też nie powinniśmy podejmować decyzji pochopnie. W razie wątpliwości warto zasięgnąć rady fachowca, czyli mykologa budowlanego.

To, jak będzie przebiegać czyszczenie elewacji, zależy też od podłoża – nie wszystkie tynki można myć. Tynk mineralny i elewacje z kamienia i klinkieru najlepiej umyć z użyciem zwykłej wody – środki chemiczne warto stosować jedynie w przypadku wyjątkowo opornych plam. Niemalowanych tynków mineralnych nie wolno szorować. Tynki akrylowe powinno się myć 2 razy: najpierw wodą z dodatkiem preparatów grzybobójczych, a później czystą wodą. Elewacje z drewna myje się wodą z dodatkiem szarego mydła. Ewentualne zacieki i plamy można usunąć delikatnie papierem ściernym. Później drewnianą elewację trzeba pomalować impregnatem. Umyte powierzchnie dobrze jest też dodatkowo spłukać. Po takim przygotowaniu można zacząć malowanie elewacji (przydadzą się do tego agregaty malarskie, zwłaszcza jeśli mamy do pomalowania większy budynek).

Niekoniecznie też mycie elewacji będzie potrzebne co roku – wszystko zależeć będzie od stopnia zabrudzenia.

Jakie narzędzia wykorzystać do mycia budynku? Można to zrobić ręcznie z użyciem szczotek ryżowych (w tym teleskopowych), jednak o wiele szybciej pójdzie praca z myjką ciśnieniową. Trzeba przy niej jednak uważać – zbyt duże ciśnienie może uszkodzić ścianę. Nie powinno się zatem (zwłaszcza w trakcie prac z tynkiem akrylowym) przekraczać 120 bar.

Mycie elewacji środkiem chemicznym

Czyszczenie elewacji domu krok po kroku

Parterowy lub dwukondygnacyjny dom można spokojnie wyczyścić samodzielnie na mokro. Przy większych budynkach lepiej jest zdać się na specjalistów. Ogólny plan mycia elewacji przedstawia się następująco:

  • Wstępne przemycie powierzchni (można użyć do tego myjki ciśnieniowej i czystej wody). Przy wyjątkowo opornych zabrudzeniach konieczne może być użycie szczotki ryżowej.
  • Naniesienie na elewację środka na glony i grzyby – po tym zabiegu trzeba odczekać 12-24 godziny (lub czas określony przez producenta danych środków).
  • Zasadnicze mycie elewacji.
  • Po wyschnięciu można nałożyć impregnat, który przeciwdziała zasiedlaniu powierzchni tynku przez glony i grzyby.
  • Na czystej i suchej powierzchni można przeprowadzić malowanie elewacji.

Metody mycia elewacji

Czyszczenie elewacji z użyciem wody to tylko jedna z metod, które można zastosować. Niestety jest to jedyna, z którą można sobie poradzić bez pomocy specjalisty (ważną rolę odgrywa tutaj także cena sprzętu i wykorzystywanych preparatów). Jak zatem może przebiegać usuwanie zanieczyszczeń z elewacji? Powierzchnie różnego rodzaju tynków możemy czyścić suchym lodem, drobinkami materiału ściernego (hydropiaskowanie) lub tzw. suchą parą. Ta ostatnia wnika wraz z detergentem głęboko w strukturę podłoża, nie powodując namakania ścian. Metody tej nie wolno jednak stosować na tynki silikatowe i akrylowe.

Czyszczenie elewacji – podsumowanie

Elewacje warto wyczyścić nie tylko przed malowaniem, zwłaszcza jeśli zebrało się na niej sporo zabrudzeń, czy glonów. Różnego typu tynki wymagają nieco innych metod usuwania zabrudzeń, choć dość uniwersalne pozostaje mycie ścian pod ciśnieniem. Trzeba przy tym jednak uważać, gdyż stosunkowo łatwo o uszkodzenia powłoki – wystarczy tylko lekko przesadzić z ciśnieniem i podłoże może popękać. Zależnie od położenia budynku, elewacja wymaga mniej lub bardziej regularnego mycia – w przypadku zwykłego kurzu zabieg możemy przeprowadzić dość sporadycznie, jednak gromadzenie się pleśni i glonów wymaga częstszego mycia z pomocą dedykowanych środków. Mycie elewacji można przeprowadzić na kilka sposobów, jednak większość z nich jest raczej zarezerwowana dla profesjonalnych ekip dysponujących odpowiednim sprzętem.

Partnerzy