Gruntowanie płyt g-k – kiedy jest konieczne, jak je wykonać?

Płyty kartonowo – gipsowe są obecnie najbardziej popularnym sposobem na dzielenie pomieszczeń, wykonanie schowków, zabudowanie wanny czy obniżenie zbyt wysokiego sufitu. Są tanie, łatwe w montażu i wykończeniu. Ale musimy pamiętać, że tylko odpowiednie postępowanie z nimi może przynieść nam sukces w postaci estetycznie wykończonych powierzchni. 

Ważnym etapem prac jest gruntowanie. Czy zawsze jest konieczne? A jeśli już musimy je przeprowadzić – to jak to zrobić poprawnie? Oto wszystko, co powinniście wiedzieć, zanim przystąpicie do montażu.

Gruntowanie płyt g-k

W jakim celu gruntuje się płyty gipsowo – kartonowe?

Płyty gipsowo – kartonowe są idealnym podkładem pod płytki ceramiczne, tapety czy farby, ale do ich poprawnego wykonania wymagane jest  przygotowania.  W przeciwnym razie nie uzyskamy odpowiednio silnej spoiny wiążącej wszystkie warstwy. A przecież tak zwana sucha zabudowa jest systemem, który może nam dobrze służyć przez całe dziesięciolecia.

W jakim celu płyty się gruntuje? Przede wszystkim po to, aby wyrównać chłonność podłoża – płyty gipsowe są materiałem silnie chłonnym, co może przysporzyć nam niemałych problemów w czasie właściwego malowania i skutkować nierównomiernym wchłanianiem się farb. Efektem tego będzie konieczność nałożenia kilku warstw farby dla uzyskania estetycznej powierzchni

Kolejna sprawa to zwiększenie przyczepności płyt, od której zależy późniejsza trwałość gładzi. Jeśli etap gruntowania ścian pominiemy, powinniśmy spodziewać się odpadania gładzi i poprawek.

Gruntowanie krok po kroku

Ścianki, sufity czy zabudowa gotowe! Co dalej? Jakie są kolejne etapy prac wykończeniowych? I czy rzeczywiście kolejność ich wykonania jest ważna?

Przygotowanie ściany do wykończenia

Zanim przystąpimy do zagruntowania, powierzchnia ściany powinna zostać starannie oczyszczona. Zabrudzenia mogą powstawać w czasie przechowywania płyt w pomieszczeniach magazynowych, w czasie szlifowania czy w inny sposób. Ważne jest jednak aby pamiętać, że grunt nakłada się wyłącznie na czystą ścianę. Wystarczy ją starannie omieść ściereczką lub gąbką.

Teraz jest właśnie czas na to, aby całą powierzchnię płyt zagruntować. To ważne, aby płyty gipsowo – kartonowe zabezpieczyć odpowiednim środkiem gruntującym jeszcze przed wykonaniem gładzi gipsowych. Możesz użyć specjalnej farby podkładowej, ale świetnie sprawdzi się też zwykły grunt do płyt G-K.

Szpachlowanie płyt gipsowo – kartonowych

To kolejny etap wykończenia ścian, sufitów i zabudów wykonanych systemem suchej zabudowy. Jakimi materiałami szpachlować? Jakich narzędzi używać? I czy trzeba szpachlować całą ścianę?

Otóż – szpachlowanie to konieczność i bez niego nie może być mowy o dobrym przygotowaniu ścian pod malowanie czy tapetowanie. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że nie musimy szpachlować całych ścian, a jedynie połączenia płyt i miejsca, w których umieszczone zostały wkręty mocujące. W ten sposób usuniemy nierówności na spoinach i krawędziach łączeń.

Do szpachlowania możemy użyć zwykłej masy zawierającej gips. Nie można jednak zapomnieć o taśmie wzmacniającej, którą nakładamy na łączenia płyt aby wyrównać powierzchnię oraz zapobiec pękaniu masy gipsowej. Dobrze sprawdzą się taśmy z włókna szklanego lub taśmy papierowe. Ten etap to tak zwane spoinowanie płyt gipsowo – kartonowych.

Przygotuj gips zgodnie z instrukcją producenta oraz szpachlę. Technika jest prosta: szpachlą nałóż masę gipsową na płytę w miejscu ubytków i dociśnij tak, aby wypełniła ona wszelkie puste przestrzenie między płytami i wgłębienia po wkrętach. Nadmiar gipsu zdejmij prowadząc szpachlę pionowo po płycie i umieść z powrotem w wiaderku.

Teraz na miejsca łączeń połóż taśmę wzmacniającą. Jej układanie wymaga nieco wprawy i cierpliwości – musi płasko przylegać do płyt i dokładnie pokryć spoiny. Dokładnie dociskamy taśmę, a następnie szpachlujemy raz jeszcze. Wyschnięty gips szlifujemy ręcznie lub maszynowo do uzyskania jednolitej powierzchni.

Malowanie płyt kartonowo – gipsowych

Tak przygotowane płyty gipsowo – kartonowe można wreszcie pomalować. To, jaką farbę wybierzesz, zależy tylko od Twoich preferencji – płyty G-K nadają się pod wszystkie rodzaje farb. Warto jednak pamiętać, aby kuchnię i łazienkę malować farbą przeznaczoną do wnętrz o wyższej wilgotności.

Malowanie płyt nie wymaga użycia ani specjalnych technik ani wymyślnych narzędzi – możesz malować je zwykłym wałkiem o włosiu odpowiednim do rodzaju wybranej przez Ciebie farby.

Jak widzisz – przed malowaniem i szpachlowaniem konieczne jest staranne zagruntowanie płyt G-K. Takie przygotowanie ich powierzchni z pewnością się opłaci i zaoszczędzi Ci sporo stresu i dodatkowych, zupełnie niepotrzebnych kosztów związanych z koniecznością wielokrotnego malowania ścian lub odpadaniem od podłoża tapet i płytek. Pamiętaj – grunt to dobre przygotowanie!

Partnerzy