Impregnacja posadzki – sprawdzone środki i metody

Bez względu na to, czy chodzi o posadzki przemysłowe, czy te domowe, chcemy, by służyły one jak najdłużej, zachowując przy tym dobrą prezencję. W związku z tym odpowiednia pielęgnacja powierzchni posadzek jest niezwykle ważna. Jednym z prostszych, a zarazem skutecznych zabiegów pielęgnacyjnych jest impregnacja.

Po co impregnuje się posadzki?

Niezależnie od tego, o jakie rodzaje posadzek chodzi, poddanie ich impregnacji przynosi wymierne korzyści. Zbiorcze efekty impregnacji prezentują się następująco:

  • zwiększa odporność na ścieranie mechaniczne,
  • ułatwia czyszczenie i polerowanie,
  • eliminuje pylenie posadzki,
  • zabezpiecza przed wilgocią i zanieczyszczeniami,
  • zmniejsza podatność na przebarwienia,
  • utrudnia rozwój mchów, porostów i pleśni,
  • poprawia stan wizualny zużytej posadzki.

Ponadto w połączeniu z odpowiednimi zabiegami konserwacyjnymi (jak np. dylatacja posadzki, której wymagają podłogi betonowe) znacznie wydłuża czas użytkowania posadzek, odwlekając konieczność ich renowacji.

posadzka

Na czym polega impregnacja posadzek?

Ta metoda zabezpieczenia posadzek polega po prostu na nałożeniu na posadzkę odpowiedniego środka. Przed zabiegiem należy dokładnie wyczyścić daną powierzchnię – konieczne będzie gruntowne mycie, a w przypadku trudnych plam także użycie środków chemicznych. W przypadku posadzek z betonu, na których pojawiły się pęknięcia, konieczne będzie także szlifowanie powierzchni z użyciem tarcz diamentowych o odpowiedniej gradacji. Po usunięciu zanieczyszczeń i wyschnięciu posadzki można zacząć nakładać impregnat. Jeśli do czyszczenia użyto środka chemicznego, trzeba będzie go zneutralizować przed rozpoczęciem impregnacji. W zależności od chłonności posadzek impregnaty należy nakładać kilkukrotnie. Na koniec warto wypolerować całą powierzchnię impregnowanych podłóg – nie tylko nada im to lekki połysk, dodając miły dla oka efekt wizualny, ale też utwardzi nałożony środek.

Jak dobierać preparaty impregnacyjne?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju impregnatów do posadzek. Spora część z nich to preparaty wysokiej jakości. W związku z tym dobór właściwego środka może okazać się kłopotliwy. Jak zatem podejść do tej kwestii?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonano wymagające impregnacji podłogi. Przykładowo impregnacja posadzki betonowej odbywa się z użyciem środków na bazie krzemianów. Wzmacniają one strukturę betonu oraz zapobiegają wnikaniu brudu i cieczy (w tym także olejów). Jest to szczególnie ważne dla przemysłowych posadzek betonowych. Natomiast zabezpieczenie drewna wymagać będzie lakieru lub środka na bazie wosku/żywicy. Mniej eksploatowana posadzka z drewna może być też impregnowana preparatami olejowymi, które zapewniają minimalną ochronę. Popularne obecnie posadzki z gresu nie zawsze muszą być impregnowane – zależy to od danych płytek i powinno być podane na opakowaniu. Często też kolejne dostawy zmieniają impregnat na nowocześniejszy, przez co warto zasięgnąć rady specjalisty, aby korzystać wyłącznie ze sprawdzonych preparatów.

Warto również wspomnieć, że impregnaty służą nie tylko konserwacji, ale dodatkowo mogą też nadać posadzce zupełnie inny wygląd. Wystarczy zamiast bezbarwnego wybrać kolorowy preparat.

Impregnacja posadzek – podsumowanie

Odpowiednie zabezpieczenie posadzek jest niezwykle ważne dla ich trwałości i wytrzymałości. Dotyczy to zarówno posadzek przemysłowych wykonanych z betonu, jak i tych domowych, do których wykonania użyto mniej standardowych materiałów. Właściwości środków impregnujących w połączeniu z regularnymi zabiegami pielęgnacyjnymi sprawią, że posadzka będzie prezentować się idealnie i zachowa swoje walory na długie lata. Dzięki temu jej renowacja nie będzie musiała być wykonana zbyt szybko. Jest to szczególnie ważne w przypadku posadzki przemysłowej, która często narażona jest na działanie środków chemicznych, a przy tym trudniejsza do utrzymania w czystości. Właściwie zaimpregnowana posadzka betonowa, np. w magazynie, służyć będzie latami. Zresztą beton jest niezwykle popularnym materiałem, głównie ze względu na atrakcyjną cenę i łatwe nakładanie (zwłaszcza gdy sięgnie się po agregaty do posadzek). Impregnacja jest zatem jedną z prac konserwacyjnych, których nie warto pomijać.

Partnerzy