Izolacje natryskowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Ocieplenie natryskowe znane i stosowane jest już od wielu lat na całym świecie, także w Polsce, w której już zdobyło sobie wielu zwolenników. 

I nie ma w tym nic dziwnego – izolacja tą metodą jest o wiele łatwiejsza w wykonaniu niż jej starsze odpowiedniki, a do tego zapewnia dobry i długotrwały efekt poprawy izolacyjności budynku.

Czym jest ocieplanie natryskowe, w jaki sposób i czym się je wykonuje? Jakie zalety i wady ma ta technologia, czym różni się od stosowania wełny mineralnej i w jakich przypadkach warto się na nią zdecydować? Dowiedz się wszystkiego na temat izolacji wykonywanej metodą natryskową.

Izolacja natryskowa – co to jest?

Ocieplanie pianką poliuretanową jest metodą izolacji polegająca na aplikacji specjalnego płynu pod wysokim ciśnieniem. Pianka PUR powstaje z dwóch składników (żywicy i utwardzacza), które w czasie aplikacji łączą się ze sobą, przyjmując stały stan skupienia. Sam natrysk pianki nie jest szczególnie skomplikowany, mimo to wykonać go może wyłącznie doświadczony fachowiec dysponujący specjalistycznym sprzętem.

Pianka poliuretanowa ma doskonałe właściwości izolacyjne, które wynikają z jej struktury i budowy – jest materiałem porowatym złożonym z systemu zamkniętych i otwartych komórek. Dzięki temu ma bardzo niski współczynnik przewodnictwa cieplnego i absorpcji wody, co czyni ją materiałem wyjątkowo uniwersalnym.
Izolacje natryskowe

Rodzaje piany poliuretanowej

Na rynku budowlanym dostępne są dwa rodzaje pianki poliuretanowej – piana zamkniętokomórkowa i otwartokomórkowa. Czym się od siebie różnią i jakie mają przeznaczenie?

Pianka zamkniętokomórkowa

Zbudowana jest ona z mikroskopijnej wielkości zamkniętych pęcherzyków wypełnionych gazem. Jest bardzo wytrzymała, ale też dość ciężka. Ma jednak bardzo wysoką izolacyjność termiczną oraz odporność na wilgoć – materiał ten nie nasiąka wodą. Jej paroprzepuszczalność zapewnia dobre właściwości hydroizolacyjne.

Najczęściej używa się jej do ocieplenia powierzchni zewnętrznych, w tym fundamentów. Należy jednak pamiętać, że może być aplikowana wyłącznie na suche podłoże. Ze względu na swoją twardość i sztywność po wyschnięciu jest bardziej narażona na wpływ różnego rodzaju naprężeń.

Piana otwartokomórkowa

Pianka otwartokomórkowa jest znacznie lżejsza od pian zamkniętokomórkowych. Swoją strukturą przypomina gąbkę. Jest bardzo lekka i paroprzepuszczalna – pozwala podłożu odprowadzać wilgoć, sama jednak nie nasiąka. Dzięki temu jest stosowana w celu termoizolacji i hydroizolacji pomieszczeń. Stanowi doskonałą alternatywę dla styropianu, jest też elastyczna. Pianą PUR otwartokomórkową możemy izolować: poddasza, okna, drzwi oraz ściany.

Jak się wykonuje izolacje natryskowe?

Ocieplenia pianką poliuretanową może wykonać, jak już wspomnieliśmy, wyłącznie fachowiec wyposażony w specjalistyczny sprzęt. Do zadania tego przeznaczone są niektóre agregaty malarskie. Sam proces jest w gruncie rzeczy dość prosty – składniki aktywne piany są pobierane z pojemników przez pompy i przemieszczane do pistoletu agregatu. Tutaj mieszają się i równocześnie są pod wysokim ciśnieniem uwalniane na zewnątrz na wybraną powierzchnię.

Czy warto zdecydować się na izolacje natryskowe?

Izolacja natryskowa pianką PUR ma z pewnością wiele zalet. Nadaje się na stropy, do ocieplenia ścian, mostków termicznych, a nawet fundamentów. Stanowi świetną alternatywę dla materiałów takich jak wełna izolacyjna czy styropian.

Zalety

Właściwości termoizolacyjne są prawdopodobnie największą zaletą piany. W przypadku pianki zamkniętokomórkowej współczynnik izolacyjności wynosi 0,023 – 0,029 W/(m2*K), a w przypadku otwartokomórkowej – 0,036 – o,04 W/(m2*K). Są to parametry porównywalne ze styropianem i wełną mineralną. Ale technologia aplikacji jest zupełnie inna, znacznie prostsza.

Należy także wspomnieć, że pianka poliuretanowa nie nasiąka wodą, ale pozwala na swobodne odprowadzanie wilgoci z podłoża. To ją odróżnia od innych materiałów izolacyjnych – styropian wprawdzie nie nasiąka, ale też nie odprowadza wody. Niewłaściwie położona wełna mineralna natomiast chłonie wodę, całkowicie tracąc swoje właściwości izolacji.

Aby izolacja skutecznie chroniła poddasze czy ściany przed wpływem temperatur, musi być nałożona starannie i dokładnie pokryć wszystkie elementy podłoża. Z pianką PUR to zadanie jest bardzo proste – nie wymaga mierzenia i docinania materiału, a więc można pokryć nią wszelkie trudno dostępne miejsca i ciasne przestrzenie.

Czas pracy także ma znaczenie przy ocieplaniu poddasza. Wykonując izolacje natryskowe pianką można osiągnąć wydajność nawet 300 m2 w jeden dzień i to niezależnie od grubości warstwy piany. W przypadku innych materiałów mających zastosowanie w wykonaniu ocieplenia nie ma mowy o osiągnięciu tak szybkich efektów w tak krótkim czasie.

Izolacja natryskowa domu to technologia bez spoin i dobre zabezpieczenie przed grzybami, pleśnią i bakteriami wewnątrz pomieszczeń. Powłoka jest trwała, nie ulega utlenianiu czy filcowaniu. Dlatego możemy mieć pewność, że zapewni skuteczne ocieplenie domu przez wiele lat.

Wady

Jakie są wady ocieplania domu poprzez natrysk piany? Właściwie jest tylko jedna – pianę musi aplikować specjalista, nie można tego zrobić samodzielnie.

W jakich przypadkach izolacje natryskowe się sprawdzają?

Ocieplanie natryskowe sprawdza się zarówno w przypadku domu nowo wybudowanego, jak i przy renowacji już istniejących budynków. Pianka natryskowa pozwala skutecznie zaizolować nawet stare, nieszczelne do tej pory budynki, dodatkowo je wzmacniając. Doskonale przyczepia się też do różnego rodzaju podłoża.

Ile kosztuje ocieplanie pianą?

Ocieplanie pianką PUR nawet pod względem ceny jest wyborem bardziej korzystnym od innych. Za materiał wraz z robocizną zapłacimy od 42 do 82 złotych za m2 (oferty różnią się w zależności od grubości warstwy i regionu). W przypadku izolacji wełną czeka nas wydatek 130 – 150 zł/m2, a styropianu od 120 do 130 zł/m2. Jak widać, izolacja pianką jest sporo tańsza.

Warto pamiętać, że izolacja pianką nie wymaga ponoszenia przez inwestora dodatkowych kosztów związanych z zakupem siatki, kleju, mocowań czy łączników.

Jak przebiegają prace?

Niezależnie od tego, czy piana ma być aplikowana na poddasze, ścianę, okna czy drzwi, prace mają podobny przebieg i rozpoczynają się od przygotowania podłoża. Musi być ono suche i czyste – piana będzie miała gorszą przyczepność do powierzchni zakurzonej czy tłustej. Należy więc ją oczyścić i wysuszyć.

Etap drugi to przygotowanie agregatu i aplikacja piany pistoletem natryskowym. Pianę nakłada się warstwami aż do uzyskania pożądanej grubości powłoki. Grubsze warstwy izolacji są nieznacznie bardziej czasochłonne w realizacji, ale wymagają zużycia większej ilości materiału, dlatego też każde zlecenie jest wyceniane indywidualnie przez firmę wykonującą izolacje.

Podsumowanie

Technika izolacji natryskowej wydaje się więc być najlepszą alternatywą dla ocieplania budynków innymi technologiami. Z pewnością jest najlepszym wyborem dla tych klientów, którzy oczekują świetnej jakości, trwałości, bezpieczeństwa i realizacji zlecenia w jak najkrótszym czasie.

Partnerzy