Jak odnowić meble? Renowacja mebli drewnianych krok po kroku

Odnawianie mebli drewnianych to wbrew pozorom prosta czynność, wymagająca dużej precyzji i cierpliwości. Warto jednak przyłożyć się do renowacji, aby później móc zachwycić się świetnym efektem i nowym, designerskim meblem. Jak odnowić stare meble drewniane i jakie są potrzebne materiały i narzędzia? Krok po kroku opowiemy wszystko o renowacji starych mebli!

Odnawianie mebli — jak odnowić meble kuchenne?

Odnawianie starych mebli w ostatnich czasach stało się bardzo popularne. Wnętrza w stylu shabby chic (jasne, przytulne pomieszczenia ze starymi, odnowionymi meblami) przechodzą prawdziwy renesans. Zamiast kupować nowe meble, które często nie zachwycają jakością, warto zdecydować się na renowację mebli drewnianych, które są zarówno wytrzymałe i posłużą przez wiele lat, jak i wyróżniają się ciekawym designem.

Najczęściej metamorfozę przechodzą stare meble kuchenne, dlatego dziś skupimy się właśnie na nich. Zanim zdecydujesz się na renowację mebli kuchennych, ustal, jaki efekt chcesz osiągnąć. Możesz wykorzystać naturalny odcień drewna i pokryć meble zwykłym lakierem, lub pomalować je na dowolny kolor. Od czego zacząć odnawianie mebli i jakie narzędzia do drewna będą niezbędne?

odnawianie mebli

#1 Przygotuj miejsce do pracy i narzędzia.

Podstawą efektywnej pracy jest przygotowanie sobie już na początku wszystkich niezbędnych przyborów i zapewnienie dużej ilości miejsca. Renowacja mebli zajmie kilka godzin, dlatego zrób to w garażu lub ogrodzie, o ile zapowiada się dobra pogoda. Zabezpiecz także wybrane miejsce przed brudem i pyłem, które mogą pojawić się w trakcie pracy.

Do renowacji mebli będziesz potrzebować:

  • szlifierkę,
  • papier ścierny,
  • zmywaki chemiczne do usunięcia farb (jeśli mebel był malowany),
  • skrobak,
  • masę szpachlową do drewna i szpachelkę,
  • bejcę lub farbę do drewna (w zależności od pożądanego efektu),
  • przybory malarskie (pędzle, wałki, taśmy),
  • lakier i olej zabezpieczające do drewna.

#2 Oczyść meble ze starych powłok — szlifowanie.

Stare meble mogły już w przeszłości przejść renowację, dlatego pracę przy drewnie musimy rozpocząć od usunięcia starej powłoki. Mogą to być farby, okleiny, czy stary lakier zabezpieczający. Szlifowanie jest najbardziej pracochłonnym procesem i należy przeprowadzić go bardzo precyzyjnie, aby doprowadzić do uzyskania gładkiej powierzchni każdego elementu.

Jeśli meble pokryte zostały farbą lub lakierem, możesz wykorzystać zmywaki chemiczne, które skutecznie usuną emulsję (warto użyć do tego także skrobaka). W przypadku mebli o prostych kształtach warto wyszlifować powierzchnię mebli zwykłą szlifierką. W tym celu warto użyć szlifierki Festool, która doskonale sprawdza się przy pracy z drewnem. Jeśli mebel ma charakterystyczne wykrzywienia lub wydrążone kształty, najlepiej wykonać szlifowanie za pomocą papieru ściernego lub waty stalowej. Jest to zdecydowanie dłuższa czynność, jednak pozwala bardzo dokładnie usunąć starą powłokę z powierzchni mebla. Wybierając szlifowanie papierem ściernym, użyj materiału o ziarnistości od 120 do 320 (w zależności od grubości powłoki). Ważne, aby każdy element został wyszlifowany równomiernie. Wszelkie nierówności ujawnią się przy malowaniu mebli, co bardzo wpłynie na końcowy efekt wizualny.

Po dokładnym wyszlifowaniu elementów oczyść mebel z wszelkich zanieczyszczeń i pyłu. Możesz zrobić to wilgotną szmatką z delikatnym detergentem. Taki zabieg odtłuści także powierzchnię mebla.

Koniecznie sprawdź naszą ofertę na szlifierki do renowacji marki Festool.

renowacja mebli

#3 Oceń stan drewna i popraw niedoskonałości — szpachlowanie.

Stary mebel często narażony jest na działanie szkodników. Jeśli po szlifowaniu w meblu zauważysz niewielkie dziurki, to najprawdopodobniej drewno zaatakowały korniki. Nie jest to jednak powód do zaprzestania działania. Wystarczy, że rozprowadzisz po powierzchni specjalny środek chemiczny, a następnie zawiniesz mebel folią na dwie doby. Po tym czasie możesz przystąpić do dalszych działań.

Jeśli powierzchnia drewnianych mebli jest w dobrym stanie, ale znajdują się na nich drobne ubytki lub zadrapania, pozbądź się ich z wykorzystaniem masy szpachlowej. Przy pomocy szpachelki nałóż cienką warstwę masy w otwory, odczekaj, aż wyschnie i wyszlifuj miejsce szpachlowania, aby uniknąć zgrubień na powierzchni. Masa szpachlowa skutecznie „zaklei” wszelkie niedoskonałości. Jeśli nie jesteś pewien stanu drewna, możesz skorzystać z pomocy fachowca, który pomoże w ocenie.

#4 Ustal finalny wygląd mebla — lakierowanie i malowanie.

Po dokładnym przygotowaniu powierzchni możesz pomalować stare meble. Przed malowaniem możesz pokryć drewno gruntem lub podkładem — ułatwi on nakładanie farby i poprawi jej przyczepność. Oczywiście drewniane meble same w sobie mają wyjątkowy wygląd, dlatego możesz po prostu pokryć je warstwą lakieru do drewna, co zapewni im wysoki połysk i oryginalny design, jednocześnie uwydatniając piękne słoje. Pamiętaj jednak, że nawet bezbarwny lakier może finalnie przyciemnić kolor drewna.

Jeśli jednak przymierzasz się do malowania drewna, zabezpiecz miejsce pracy i wybierz odpowiednią farbę. Najczęściej używa się farby akrylowe, które dobrze kryją powierzchnię i nie wydzielają drażniącego zapachu. Często wykorzystywane są także farby ftalowe, które równie dobrze się aplikuje, jednak schną nawet kilkanaście godzin. Najkrótszym schnięciem cechuje się farba kredowa (zazwyczaj do godziny).

Renowację starych mebli możesz wykonać na wiele różnych sposobów. Poza malowaniem farbą i lakierowaniem możesz zdecydować się na bielenie drewna, do którego warto wykorzystać białe bejce. Innym sposobem jest oklejenie mebli okleiną. W sklepach znaleźć można zarówno okleiny w jednolitym kolorze, jak i te z ciekawym nadrukiem lub wytłoczonym wzorem.

malowanie mebli

#5 Zabezpiecz mebel na przyszłość — konserwacja.

Aby drewno zachowało dobrą kondycję, a mebel świetny wygląd, zakonserwuj je specjalnym impregnatem do drewna lub olejem. Możesz użyć do tego także lakieru lub lakierobejcy. Zabezpieczenie mebla pozwoli Ci przez długi czas cieszyć się nowym elementem wnętrza, bez obaw o choroby lub szkodniki. Pamiętaj, aby nie czyścić mebla mocnymi detergentami, które mogłyby przeniknąć w strukturę, a konserwację powtarzaj co kilka lat.

Jak odnowić meble rattanowe?

Często meble ogrodowe lub na tarasie także wymagają odnowienia. Aby odnowić stare meble z rattanu, usuń, z wykorzystaniem drobnoziarnistego papieru ściernego, starą powłokę lakieru, a po oczyszczeniu powierzchni, nałóż na nią lakier lub pomaluj ją farbą kredową. Mebli rattanowych nie szlifuj szlifierką, bo można łatwo doprowadzić do uszkodzeń przy łączeniach. Odnowione meble z rattanu również należy zabezpieczyć impregnatem lub innym konserwantem.

odnawianie mebli drewnianych

Czy samodzielne odnawianie mebli jest opłacalne?

Odpowiedź brzmi: TAK! Po pierwsze, do renowacji mebli wykorzystasz łatwo dostępne narzędzia, które każdy posiada w domu lub można je tanio zakupić. Po drugie, koszt farb, lakierów i olejów nie powinien wynieść Cię więcej niż 300-500 zł. Po trzecie, posiadasz już mebel, czyli podstawę. Koszt wykonania nowych mebli u stolarza byłby zdecydowanie większy. Po czwarte, stare meble są bardzo wytrzymałe w przeciwieństwie do mebli, które napotkamy w każdym sklepie. Odnowienie i ponowne wykorzystanie dobrych jakościowo mebli pozwoli Ci ograniczyć wydatki przy urządzaniu wnętrza. Po piąte zyskujesz nowe doświadczenie, które na pewno przyda Ci się w przyszłości!

Podsumowanie

Renowacja mebli to łatwy i ekologiczny sposób na odświeżenie wnętrza. Niejednokrotnie wystarczy odnowić starą szafę, komodę, czy stół, aby móc cieszyć się zupełnie nowym pomieszczeniem. Co ciekawe, możesz odnowić zarówno meble z bardzo wytrzymałego litego drewna, jak i meble dębowe, sosnowe czy rattanowe. Wystarczy, że wymyślisz nowy wygląd mebli, skompletujesz narzędzia i możesz ruszać do działania!

Partnerzy