Jak usunąć farbę olejną ze ścian?

Farba olejna, kiedyś nazywana lamperią, była niegdyś niezwykle popularnym i modnym materiałem do malowania ścian, zwłaszcza w domach prywatnych. Obecnie jednak o wiele częściej niż o malowaniu nią myśli się o jej usunięciu – uchodzi bowiem za staroświecką i niepasującą do nowoczesnych wnętrz. Niestety proces usuwania lamperii ze ścian nie jest łatwym ani tym bardziej przyjemnym przedsięwzięciem. W niniejszym tekście przedstawimy metody usuwania starej farby olejnej ze ścian oraz podpowiemy, jak przygotować na to pomieszczenie.
Wałek i kuweta malarska

Przygotowanie pomieszczenia

Zanim będzie można przejść do właściwego pozbywania się lamperii, koniecznie trzeba odpowiednio zabezpieczyć dane pomieszczenie. W trakcie usuwania farby olejnej powstaje bowiem całkiem sporo pyłu, który może być później trudny do usunięcia z mebli, podłogi i parapetów. Dlatego też pierwszym krokiem powinno być zabezpieczenie lub wyniesienie wszystkich mebli oraz zaklejenie podłogi i parapetów np. folią malarską. Warto pamiętać także o masce i odzieży ochronnej, zwłaszcza gdy zamierzamy używać środków chemicznych. Zależnie od wybranej metody potrzebne też będą odpowiednie narzędzia, np. szpachelki.

Metody usuwania farby olejnej ze ścian

Lamperię można usunąć na różne sposoby, jednak najczęściej wybiera się jedną z czterech metod – ręczną, mechaniczną, termiczną lub chemiczną. Można też ją po prostu zamaskować.

Metoda ręczna

Jest to po prostu ręczne zdzieranie warstw farby olejnej. Aby pozbyć się farby olejnej tą metodą, należy wyposażyć się w szpachelkę lub kawałek szkła. Ten drugi wybór może się wydawać dziwny, jednak przynosi on lepsze rezultaty – proces jest szybszy, ale też bardziej wymagający, gdyż łatwo o skaleczenia. Praca szpachelką jest może mniej wydajna, ale znacznie bezpieczniejsza, przez co sprawdzi się o wiele lepiej w przypadku początkujących osób. Niezależnie od narzędzia, ręczne usunięcie farby olejnej jest czasochłonne i wymaga sporo wysiłku. W związku z tym sprawdza się głównie na niewielkich fragmentach ściany, a nie całej jej powierzchni – w tym przypadku zajęłoby to wiele godzin. Mimo to metoda ta jest stosunkowo często wybierana.

Metoda mechaniczna

Usuwanie farby olejnej można przyspieszyć, wykorzystując wiertarkę wyposażoną w szczotkę drucianą. Oczywiście metoda ta wymaga też sporo pracy, jednak przy odrobinie wprawy pozwala dokładnie usunąć całą farbę olejną ze ściany. Należy jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, gdyż łatwo można nadmiernie uszkodzić ścianę. Trzeba też pamiętać o masce ochronnej, gdyż metoda mechaniczna generuje duże ilości pyłu. Choć nie jest to najłatwiejszy ani najszybszy sposób na farby olejne, ma jedną niewątpliwą zaletę – nie wymaga użycia środków chemicznych, a tym samym nie generuje toksycznych zapachów.

Metoda termiczna

Jeśli ściany pokryte farbą olejną wykonano z drewna, można ją usunąć metodą termiczną. Polega ona na podgrzewaniu starej farby specjalną opalarką. Pod wpływem temperatury lamperia staje się elastyczna, co bardzo ułatwia jej usuwanie. Jeszcze ciepłą farbę olejną wystarczy zedrzeć szpachelką. Niestety metoda ta nie sprawdzi się tak dobrze w przypadku, gdy ściany wykonano z materiałów pochłaniających większe ilości ciepła jak beton czy metal. Wymagają one bowiem znacznie dłuższego podgrzewania, co z kolei pociąga za sobą ryzyko trwałego i głębokiego uszkodzenia powierzchni ściany.

Metoda chemiczna

Jeśli chcemy usunąć starą farbę olejną z dużej powierzchni, warto rozważyć użycie chemicznych preparatów złuszczających. Znacznie przyspieszy to cały proces, a preparaty dobrej jakości są szeroko dostępne w wielu ofertach handlowych. Przebieg tej metody również nie jest zbyt skomplikowany – wystarczy równomiernie nałożyć wybrany preparat na całą powierzchnię ściany i odczekać zalecany przez producenta czas. Gdy warstwa starej farby już się złuszczy, można ją stosunkowo łatwo usunąć szpachelką lub wspomnianym już kawałkiem szkła. Na koniec wystarczy przemyć ścianę wilgotną ściereczką, aby usunąć resztki preparatu złuszczającego.

Choć metoda ta jest stosunkowo łatwa w zastosowaniu i wielu uważa ją za najlepsze rozwiązanie, należy pamiętać, że ma ona również swoje wady. Przede wszystkim stosowane w niej preparaty cechuje bardzo nieprzyjemny, drażniący układ oddechowy zapach, który może utrzymywać się co najmniej przez kilkanaście godzin. W związku z tym nie zaleca się jej stosowania w małych i stale użytkowanych mieszkaniach. Drugą wadą, którą warto mieć na uwadze, jest to, że z pomocą środków chemicznych można usunąć maksymalnie dwie lub zdecydowanie rzadziej trzy warstwy farby olejnej. Gdy warstw jest więcej, metoda ta nie będzie skuteczna.

Malowanie ściany

Maskowanie

Choć z technicznego punktu widzenia nie jest to usuwanie farby olejnej, zamaskowanie jej widoku nową nawierzchnią będzie zdecydowanie najszybsze. Można do tego wykorzystać dobrej jakości farby ścienne, gładź szpachlową lub nawet płytki.

Proces ten należy zacząć od zmatowienia farby olejnej – bez tego kroku nowa warstwa nie będzie się jej trzymać. Sprawdzi się tutaj drobnoziarnisty papier ścierny, którym trzeba dokładnie potraktować całą maskowaną powierzchnię. Następnie odpyla się ścianę i maskuje nierówności (gdy planuje się zastosowanie farby), po czym nanosi się równą warstwę preparatu gruntującego. Na przygotowaną w ten sposób ścianę można już naklejać płytki czy nakładać gładź lub farbę. Nie masz wprawy w malowaniu? Sprawdź nasz poradnik jak malować ściany krok po kroku.

Choć proces ten jest najłatwiejszy z tutaj przytoczonych, trzeba pamiętać, że ma on jedną ważną wadę – obecność farby olejnej wyraźnie obniża paroprzepuszczalność ściany. Jest to poważny problem w pomieszczeniach o dużej wilgotności, np. kuchniach i łazienkach. Aby poprawić właściwości paroprzepuszczalne ściany, trzeba usunąć starą farbę olejną z całej jej powierzchni.

Którą metodę najlepiej wybrać?

Każda przedstawiona wyżej metoda usuwania farby olejnej ma swoje mocne i słabe strony. Przy wyborze jednej z nich należy brać pod uwagę specyfikę danych pomieszczeń oraz wielkość areału, z którego zamierzamy usunąć farbę olejną. W niewielkich mieszkaniach i przy małej ilości farby wystarczy zastosować metodę ręczną, termiczną lub po prostu ją zamaskować. Możemy przy nich bowiem użytkować mieszkanie w sposób ciągły bez narażania się na działanie środków chemicznych.

Natomiast w przypadku gdy farba olejna zajmuje dużą przestrzeń, sam budynek nie jest mały, a pomieszczenia nią pomalowane mogą być czasowo wyłączone z użytkowania, możemy śmiało sięgnąć po metodę chemiczną – jej zastosowanie jest polecane ze względu na łatwość i relatywną szybkość całego procesu. Na dużych powierzchniach sprawdza się też usuwanie mechaniczne i termiczne. Wymagają one jednak większej wprawy, przez co osoby początkujące powinny korzystać z nich z dużą dozą ostrożności.

Jak usunąć farbę olejną – podsumowanie

Niezależnie od zastosowanych metod, usunięcie farby olejnej ze ścian będzie jedną z najwolniejszych i mało przyjemnych czynności. Jeśli więc nie czujemy się na siłach lub nie możemy poświęcić na usuwanie starej farby dużo czasu, najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie doświadczonych fachowców. Bez problemu dobiorą oni odpowiednią do sytuacji metodę, zapewniając zadowalający efekt. Na pewno też całe usuwanie pójdzie im znacznie szybciej niż osobie bez doświadczenia. Oczyszczone z farby olejnej ściany możemy później w dowolny sposób odnowić, np. malując je nowoczesną farbą. Jeśli do pomalowania będzie duża powierzchnia lub w planach mamy zajęcie się profesjonalnym malowaniem wnętrz, bez wątpienia przyda się agregat malarski.

Partnerzy