Mycie ścian przed malowaniem – czym odtłuścić powierzchnię?

Odpowiednie przygotowanie ścian przed malowaniem gwarantuje, że nowa warstwa farby będzie idealnie przylegać do ich powierzchni i prezentować się estetycznie. Jednym z ważniejszych, acz niestety często pomijanym, z kroków jest mycie ścian przed malowaniem, a zwłaszcza ich odtłuszczenie.

Dlaczego odtłuszczenie ścian jest takie ważne?

Myć ściany przed malowaniem powinno się za każdym razem, gdy planujemy odnowienie ich powierzchni. Krok ten jest równie ważny, co gruntowanie ścian, a mimo to często o nim zapominamy. Zabieg ten zyskuje dodatkowo na znaczeniu, gdy na ścianach pojawiły się tłuste plamy. Dlaczego nie można ich po prostu zamalować? Mają one to do siebie, że będą wciąż widoczne (mogą pojawić się na nowo zaraz po wyschnięciu farb) spod nowej warstwy farby, a malowanie bez ich usunięcia jeszcze bardziej je uwydatni. Ponadto nałożona na tłuste plamy farba nie będzie się dobrze trzymać i z czasem zacznie odpadać. Zatem jeśli odpuścimy sobie mycie i odtłuszczanie ścian, po pewnym czasie będą one wyglądać wręcz koszmarnie i konieczne będzie powtórne malowanie.

Odtłuszczanie ścian przed malowaniem

Czym umyć i odtłuścić powierzchnię ścian?

Choć mogłoby się wydawać, że przemycie czystą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń wystarczy, aby usunąć naścienne plamy z tłuszczu (w końcu radzą sobie one świetnie z rozpuszczaniem tłustych zabrudzeń na talerzach), w praktyce detergent ten jest zbyt delikatny. Zatem czym myć ściany? Idealnie sprawdza się w tym mydło malarskie albo środek do czyszczenia Tikkurila Maalipesu – poradzi sobie właściwie z każdym rodzajem zabrudzeń mogących pojawić się na ścianach, wliczając w to nawet kleje i resztki tapet. Produkt ten jest szeroko dostępny i bez problemu można dostać go w każdym sklepie z artykułami budowlanymi i malarskimi (tak jak inne narzędzia malarskie) oraz chemicznymi.

Jak pozbyć się tłustych plam ze ścian?

Odtłuszczanie z użyciem mydła malarskiego jest naprawdę proste. Tę gęstą pastę wystarczy po prostu odpowiednio rozcieńczyć w ciepłej wodzie (proporcje powinny być podane na opakowaniu lub sklepowej stronie produktu), a powstały w ten sposób roztwór nałożyć na ścianę dużym pędzlem (tzw. ławkowcem). Zarówno przygotowanie, jak i nanoszenie mydła malarskiego jest niezwykle proste i poradzi sobie z nim nawet osoba bez żadnego doświadczenia z przygotowaniem ściany do malowania i samym malowaniem.

Następnie, gdy warstwa mydła malarskiego będzie już nałożona, należy umyć ściany objęte zabiegiem czystą wodą i odczekać do ich całkowitego wyschnięcia. Trzeba przy tym pamiętać o zapewnieniu właściwej wentylacji w danym pomieszczeniu, aby cała powierzchnia mogła schnąć równomiernie. Proces schnięcia trwa około 30 minut, jednak przed przystąpieniem do właściwego malowania warto jeszcze chwilę odczekać. Nakładanie świeżej farby na wilgotną ścianę mogłoby bowiem powodować powstawanie pęcherzyków na jej powierzchni. Jeśli na ścianie pojawiły się jakieś ubytki, należy je uzupełnić pomiędzy myciem a malowaniem. O tym, jak malować ściany krok po kroku przeczytasz w naszym poradniku.

Przy wyjątkowo silnych zabrudzeniach warto powtórzyć mycie. Dzięki temu zyskamy pewność, że nowe powłoki farby pokryją ścianę równo, co jest szczególnie ważne, gdy korzystamy z jasnych kolorów. Tutaj może również rodzić się pytanie – myć punktowo w miejscach plam czy całościowo? Otóż odpowiedź jest prosta – umycie całości danej ściany przed malowaniem ujednolici panujące na niej warunki, co wpłynie pozytywnie na przyczepność nowej warstwy farby. Jeśli zajmujesz się zawodowo malowaniem ścian lub masz do pomalowania dużą powierzchnię, może Ci się przydać agregat malarski.

Mycie ścian

Podsumowanie

Czyszczenie i mycie ścian przed malowaniem to jeden z najważniejszych etapów przygotowania ich pod nową warstwę farby. Bez względu na to, czy stare powłoki będą usuwane, czy pozostaną jako baza dla nowych farb, należy umyć wszystkie ściany objęte malowaniem. Jest to szczególnie ważne w przypadku ścian narażonych na tłuste zabrudzenia (np. w kuchni, pokojach dziecięcych czy w przedpokojach), gdyż nie tylko psują one efekt, ale też obniżają przyczepność podłoża. Trzeba je zatem usunąć – z pomocą przyjdzie tutaj mydło malarskie. Dzięki niemu łatwo pozbędziemy się wszelkich zabrudzeń, a mycie ścian przed malowaniem będzie szybkie i proste.

Partnerzy