Narzędzia do drewna, które każdy majsterkowicz powinien mieć

Obróbka drewna, choć jest bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym zajęciem, wymaga dużej precyzji. Każdy błąd czy niedociągnięcie oznacza wymierne straty cennego materiału i czasu. Dlatego też w pracy stolarza odpowiednie narzędzia i urządzenia są absolutnie niezbędne.

Ale na ich zakup warto się zdecydować również wtedy, gdy dopiero zaczynamy naszą przygodę z majsterkowaniem – na przykład chcemy samodzielnie zbudować zadaszenie tarasu z belek drewnianych, wykonać ławę do salonu czy altanę ogrodową. Zobacz jakie narzędzia do obróbki drewna koniecznie musisz mieć.
Narzędzia do drewna

Jakie narzędzia stolarskie przydadzą się majsterkowiczowi?

W pracach stolarskich najważniejsze są dwa aspekty – precyzja oraz czas wykonywania drewnianych elementów. Bez odpowiednich narzędzi prace te nie tylko zajmują długie godziny, ale także mogą przynieść efekty dalekie od oczekiwanych.

Elektronarzędzia

Używane są nie tylko przez profesjonalistów – także majsterkowicz powinien je mieć w swoim warsztacie, aby przygotować powierzchnię drewna, przyciąć je do zaplanowanej wielkości, obrobić krawędzie czy wyciąć w nim otwory. Oto więc niezbędne narzędzia.

Piły

Służą do przycinania kawałków drewna. Wyposażone są w ostrze, które z łatwością przecinają drewno. Pamiętać należy jednak, że piły dostępne są w różnych wariantach przeznaczonych do różnych zadań. Mamy więc piły ramowe przeznaczone do wycinania desek albo fornirów, w których elementem roboczym jest brzeszczot. Do prac modelarskich, wycinania małych kształtów ze sklejki przydaje się tak zwana włośnica z małymi zębami.

Piły jednouchwytowe mają większe ząbki, dzięki czemu można nimi obrabiać większe elementy drewniane. Do przecinania desek i belek w poprzek przeznaczona jest płatnica, otwornica wyposażona jest w wąski i spiczasty brzeszczot i służy do wycinania otworów w drewnie (podobnie do wyrzynarki), a grzbietnicy możemy użyć do wykonania estetycznych listewek wykańczających.

Zanim więc zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu piły lub pilarki, zastanów się, jakiego sposobu cięcia będziesz używał w czasie obróbki drewna.

W naszym sklepie znajdziesz:

w atrakcyjnych cenach.

Wiertarki i wkrętarki

Wiertarki mają liczne zastosowania – przydają się jednak przede wszystkim wtedy, gdy chcemy wykonać otwór w drewnie lub połączyć ze sobą dwa elementy. Do wiertarki dołączone są różnego rodzaju wiertła o różnej średnicy i przeznaczone nie tylko do wykorzystania w pracy w drewnie, ale także w metalu, betonie i innych materiałach. Wystarczy tylko wybrać wiertło o odpowiednim przeznaczeniu i średnicy.

Sprawdź naszą ofertę na wiertarki marki Festool.

Wkrętarka pozwala na trwałe złączenie dwóch elementów za pomocą wkrętów, ale przydaje się także do zamocowania uchwytów, zawiasów czy okuć. Bez tego narzędzia nie może być mowy o majsterkowaniu.

Zobacz koniecznie: wkrętarki Festool

Strugi

To jedno z tych narzędzi, które pozornie odeszło do lamusa. Typowy strug ma bardzo prostą budowę – składa się z ostrza ze stali, osadzonego w (najczęściej) drewnianym korpusie. Obecnie jednak częściej używa się jego unowocześnionej, elektrycznej wersji. Urządzenie to zostało zaprojektowane tak, aby umożliwić użytkownikowi wyrównanie powierzchni lub krawędzi kawałka drewna, wykonanie wrębów lub wpustów.

Szlifierki

Służą do usuwania nierówności z powierzchni drewna. Szlifowanie jest jednym z końcowych etapów obróbki drewna, a jego wykonanie trudno sobie wyobrazić bez szlifierki. Dzięki różnego rodzaju rozwiązaniom – na rynku dostępne są szlifierki oscylacyjne, mimośrodowe, taśmowe i inne – każdy majsterkowicz i profesjonalny stolarz znajdzie taki rodzaj narzędzia, które nadaje się do szlifowania drewna o różnych kształtach i wielkościach.

Wraz ze szlifierką należy zakupić odpowiednie tarcze, pasy bezkońcowe i papier ścierny – rodzaj akcesoriów zależy od typu urządzenia. Należy jednak pamiętać również o wybraniu tarczy lub papieru o odpowiedniej gradacji, czyli uziarnieniu. Od niego będzie zależał efekt końcowy pracy.

Sprawdź ofertę naszego sklepu:

Ukośnice

To narzędzia stolarskie, które są niezbędne do cięcia drewna pod ściśle określony kątem. Na obudowie urządzenia znajdują się podziałki kątowe, a specjalna prowadnica posiada pokrętło dociskowe, dzięki któremu drewno może zostać unieruchomione na prowadnicy i precyzyjnie cięte pod odpowiednim kątem. W ten sposób możemy przycinać deski, listwy, panele, a nawet całe belki, w zaledwie kilka chwil – ukośnica to narzędzie, którego zakup na pewno nie będzie przesadą.

Poznaj oferowane przez nas produkty: Ukośnice Festool

Narzędzia ręczne

Szeroka gama narzędzi stolarskich to również narzędzia ręczne – takie, które nie są zasilane energią elektryczną, a siłą mięśni człowieka. Na uwagę zasługują następujące akcesoria do obróbki drewna.

Pilniki

Pilnik czy tarnik to narzędzie, którego zadaniem jest wstępne przygotowanie powierzchni drewna do dalszej obróbki, na przykład do szlifowania. Mogą mieć różne kształty – płaskie, półokrągłe, okrągłe i trójkątne.

Dłuta

To proste narzędzie ma wiele zastosowań – za jego pomocą można wykonać wpusty i gniazda do osadzenia innych drewnianych elementów (przydaje się więc na przykład przy budowie altany ogrodowej czy do wykonania drewnianej balustrady na balkon). Ale nadaje się także do rzeźbienia w drewnie. Na rynku dostępna jest szeroka gama płaskich i półokrągłych dłut o różnych rozmiarach.

Ściski stolarskie

To tak zwane urządzenia stołowe, przymocowywane do blatu stołu w warsztacie. Ich zadaniem jest silne i stabilne dociskanie dwóch lub więcej klejonych elementów do siebie. W ten sposób uzyskuje się nie tylko trwałe, ale także bardzo estetyczne połączenie. Warto wyposażyć swoją pracownię w przynajmniej kilka par ścisków o różnej wielkości. Ściski dźwigniowe i śrubowe Festool znajdziesz także w naszym sklepie.

Jak widać, jest sporo narzędzi, które mogą ułatwić pracę nie tylko profesjonalnemu stolarzowi, ale także hobbyście, który pragnie samodzielnie wykonać niektóre prace stolarskie.

Partnerzy