Niezbędnik murarza, czyli narzędzia murarskie, które powinien posiadać każdy profesjonalista
Wśród wielu różnych prac budowlanych, z którymi zdarza się nam mierzyć, znajdują się także prace murarskie. I nie chodzi tu o samodzielną budowę własnego domu (choć i na to niektórzy z nas się porywają), ale o wykonanie takich elementów architektury jak choćby murowana ściana działowa, ganek, wiatrołap czy kontuar w kuchni lub salonie. Przy tak wymagających zadaniach, jakimi są prace murarskie, potrzebne będą określone rodzaje narzędzi, zwykle dostępne w sklepach budowlanych. Prace budowlane należy więc rozpocząć od zakupów. Jakie konkretnie typy narzędzi ułatwią prowadzenie robót budowlanych? Jak wybrać odpowiednie narzędzia murarskie?
Narzędzia murarskie, które musisz mieć
Przed rozpoczęciem prac warto zastanowić się nie tylko nad rodzajem narzędzi, których będziemy potrzebowali, ale także nad ich ilością. A ona zależeć będzie od wielkości powierzchni do wykonania - z biegiem czasu i w miarę postępu prac ręczne akcesoria murarskie stają się tępe lub kruche (zwłaszcza te plastikowe). Jeśli zadanie polega na postawieniu jednej niedużej ścianki, do jego realizacji wystarczy zaledwie kilka narzędzi i akcesoriów. Przy pracach wykończeniowych potrzebne Ci będą narzędzia ręczne. Jakie?
Ręczne narzędzie murarza
Potrzebne Ci będą zarówno do postawienia samego muru z cegły czy pustaka, jak i do jego estetycznego wykończenia. Narzędzi tych jest zaledwie kilka, w dodatku są łatwo dostępne i niedrogie. Oto one:
- pace w różnych rozmiarach - paca umożliwia rozprowadzanie zaprawy, późniejsze gładzenie tynku. Służy też do wykonywania obrzutek tynkowych. W przypadku pracy w niedostępnych miejscach wymagających precyzji, warto wybrać mniejszy model, natomiast na większych i równych powierzchniach sprawdzi się paca o większym rozmiarze;
- paca styropianowa - jej konstrukcja ułatwia gładzenie tynku przy drobnych remontach i profesjonalnych pracach. Jest wyjątkowo lekka, co jest jej wielką zaletą. Ma jednak tę wadę, że jej powierzchnia stosunkowo szybko się ściera, przy nieumiejętnym prowadzeniu może się również kruszyć;
- kielnia murarska - do rozprowadzania zaprawy oraz jej nakładania, uzupełniania ubytków, ale także do nakładania masy gipsowej, jest to więc narzędzie o uniwersalnym zastosowaniu. W tym przypadku blaszany element jest przedłużeniem uchwytu.
Narzędzia murarskie warto wybierać biorąc pod uwagę ich wielkość oraz materiał wykonania uchwytu. Jeśli chodzi o rozmiar narzędzia, to podstawowym kryterium wyboru jest oczywiście wielkość powierzchni - większe modele idealnie sprawdzają się na dużych powierzchniach, mniejsze szpachle i kielnie natomiast ułatwią wykonywanie poprawek oraz dotarcie do trudno dostępnych miejsc.
Inne narzędzia murarskie
Wybierając narzędzia murarskie należy pamiętać, że na prawdziwych placach budowy część robót wykonują maszyny, które sprawdzają się przy nawet najbardziej wymagających zadaniach. Ręczne narzędzia służą do nanoszenia niewielkich poprawek. Ty jednak musisz sobie radzić samodzielnie i przy użyciu narzędzi ręcznych. Oto więc szczególne narzędzia, które ułatwią Ci to zadanie:
- kielnia do przenoszenia zaprawy - to metalowe narzędzie o kształcie korytka, w którym zmieści się większa ilość zaprawy niż na płaskiej pacy,
- kielnia zębata - przeznaczona jest do wykonywania cienkiej warstwy zaprawy, co ogranicza czas robót i optymalizuje zużycie materiału,
- kielnia kątowa - zewnętrzna lub wewnętrzna - jej ostrze zostało tak wyprofilowane, że ułatwia ona nakładanie zaprawy w wewnętrznych narożnikach lub na rogach ścian.
Dobrze dobrane narzędzia to połowa sukcesu w wykonaniu elementów murarskich - w ofercie marketów budowlanych znajdziesz je wszystkie. Czy warto zgromadzić wszystkie wymienione wyżej narzędzia? Zdecydowanie tak, i to w różnych wariantach - rozmiarach i kształtach.
Na co zwracać uwagę wybierając narzędzia murarskie?
W pracach murarskich liczy się nie tylko tempo i efektywność postępu poszczególnych etapów, ale także komfort i wygoda osoby wykonującej te prace. Dlatego też zawsze warto stawiać na narzędzia i akcesoria wykonane z wysokiej jakości materiałów, o odpowiednio wyprofilowanych uchwytach, które dobrze leżą w dłoni. Świetnie sprawdzają się uchwyty wykonane z drewna lub gumy. Nie bez znaczenia jest także jakość wykonania samego pióra - dzięki zastosowaniu dobrej jakości stali nierdzewnej narzędzia są wyjątkowo trwałe i odporne na działanie korozji oraz na złamania. Ponadto można je swobodnie dociskać do obrabianej powierzchni bez ryzyka trwałego zniekształcenia - są elastyczne w idealnym stopniu, a więc zapewniają maksymalny komfort pracy.
Narzędzia tynkarskie
Narzędzia murarskie to jednak nie wszystko, bowiem samo wykonanie ściany jest dopiero pierwszym etapem pracy - trzeba ją jeszcze wykończyć tynkiem. W wyborze odpowiedniego narzędzia tynkarskiego warto kierować się jego użytkowością i jakością wykonania. Czy potrzebne Ci będą jakieś szczególne narzędzia i akcesoria tynkarskie? Na co zwracać uwagę wybierając narzędzia do tej pracy? Potrzebne Ci będą następujące akcesoria:
- szpachla fasadowa - jest niezbędna przy pracach takich jak nakładanie tynku i gipsowanie ścian. Poszczególne warianty tego narzędzia różnią się między sobą długością, a więc warto kupić przynajmniej dwa egzemplarze - do dużych i małych powierzchni;
- paca do szlifowania - zbudowana z tworzywa sztucznego, ma płaską powierzchnię roboczą, na którą należy nałożyć siatkę lub papier ścierny, a ich krawędzie przymocować za pomocą specjalnych zacisków. Jest nieoceniona przy pracach takich jak szlifowanie tynków;
- szpachelki i kielnie - wybór ich rodzajów jest ogromny, zawsze warto jednak stawiać na wyroby znanych i cenionych producentów. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że będą Ci służyły długo i niezawodnie.
Poszczególne akcesoria tynkarskie różnią się między sobą rozmiarem, budową, a także sposobem wykończenia. Te dobrej jakości poradzą sobie w nawet najbardziej trudnych zadaniach, dlatego zdecydowanie nie warto oszczędzać na ich zakupie. To oczywiście nie musi być koniec listy potrzebnych Ci narzędzi - nawet przy budowie niewielkich elementów murowanych trzeba przygotować zaprawę. Z pewnością przyda Ci się więc dobra wiertarka i mieszadło, za pomocą których w kilka chwil przygotujesz idealnie gładką masę każdego rodzaju.
Podsumowanie
Zakup odpowiedniej jakości i ilości różnorodnych narzędzi murarskich i tynkarskich to podstawa powodzenia przedsięwzięcia, jakim jest postawienie i wykończenie murowanego elementu. I lepiej pomyśleć o nim przez rozpoczęciem realizacji projektu, aby niepotrzebnie nie tracić czasu na kolejne wyprawy po brakujący sprzęt.