Poziomowanie podłogi – Czy wylewka zawsze jest konieczna?

Poziomowanie to jeden z najważniejszych etapów przygotowania podłogi – tylko dzięki niemu można uzyskać idealnie równe posadzki bez spadków. Zdecydowanie najczęściej robi się to przez układanie wylewki. Ale czy ta metoda jest rzeczywiście konieczna? O tym piszemy poniżej.

Etapy przygotowania podłóg

Bez względu na to, jaką podłogę sobie wymarzyliśmy, jej przygotowanie zawsze będzie obejmować następujące etapy:

  • przygotowanie podłoża,
  • wykonanie warstwy wyrównującej,
  • poziomowanie,
  • położenie warstwy zewnętrznej, czyli posadzki.

Przy wykańczaniu podłogi mamy do dyspozycji różne rodzaje posadzek – warto już na wstępie prac zastanowić się, jaką posadzkę chcemy mieć, żeby przygotować odpowiednią dla niej warstwę wyrównującą.

Poziomowanie podłogi wylewką

Wylewka to dość uniwersalna warstwa wyrównująca, która zapewnia podłodze trwałość i wytrzymałość na obciążenia. Wykorzystuje się ją więc zarówno w domach, jak i obiektach przemysłowych – wystarczy tylko dobrać odpowiednią grubość warstwy do przewidywanego obciążenia. Tradycyjnie wylewki wykonuje się z masy betonowej, jednak równie często stosuje się jastrych. Tradycyjne metody są jednak coraz częściej wypierane przez wylewkę samopoziomującą, która zapewnia znacznie większą wygodę pracy, a przy tym wyraźnie szybciej schnie i nie wymaga większej obróbki. Przy omawianiu poziomowania skupimy się więc na niej.

Przygotowanie podłoża

W pierwszej kolejności należy oczyścić podłoże ze wszystkich zanieczyszczeń, które wpłynęłyby na przyczepność wylewki. Trzeba więc usunąć kurz, pył, resztki kleju, farb i zapraw oraz wszelkie elementy niezwiązane z podłożem.

Następnie trzeba sprawdzić, czy w podłożu nie powstały odspojenia lub puste powierzchnie. Aby stwierdzić, czy pod powierzchnią nie ma wolnych przestrzeni, można delikatnie ostukać ją np. tępą stroną młotka. Pustki będą wydawały charakterystyczny “głuchy” dźwięk. Wszystkie takie miejsca powinno się wyraźnie zaznaczyć, a następnie usunąć z nich warstwę wierzchnią. Każdy ubytek o średnicy powyżej 20 mm trzeba będzie wypełnić dobraną do wylewki zaprawą.

Jeśli na podłożu występują duże nierówności, warto przeprowadzić niwelację podłogi, czyli wyznaczyć docelowy poziom wylewki. Przydadzą się do tego dłuższe poziomice lub łaty posadzkarskie. Należy przy tym pamiętać o ocenieniu podłoża w różnych kierunkach. W celu ułatwienia sobie pracy warto stosować przy tym także siatkę reperów, czyli punktów o jednakowym poziomie rozmieszczonych równomiernie na całej powierzchni (co 1-2 m) – do ich zaznaczenia wystarczą zwykłe wkręcane kołki rozporowe z płaskim łebkiem.

Po tych przygotowaniach należy jeszcze raz dokładnie odkurzyć podłoże. W celu zwiększenia przyczepności wylewki warto też zagruntować całą powierzchnię.

Wylewanie zaprawy

Wylewkę należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta, po czym można przejść do jej rozprowadzania. Można zrobić to ręcznie lub maszynowo. Ze względu na ograniczoną wydajność ręcznego wylewania zaprawy, na większych powierzchniach warto zastosować agregaty posadzkarskie – wylewka samopoziomująca może bowiem zacząć się wiązać, zanim skończymy sąsiadujące ze sobą fragmenty podłogi. Przy ręcznym wylewaniu warto też podzielić podłogę na pojedyncze pola robocze o szerokości 2-3 m (przydaje się tutaj taśma z gąbką, którą usuwa się po wstępnym związaniu masy na danym polu).

Rozprowadzanie wylewki zaleca się zaczynać od kąta najbardziej oddalonego od drzwi, w 30-40 cm pasach – poszczególne pasy powinny łączyć się ze sobą w stanie płynnym. Na poszczególnych polach roboczych nie powinno się robić przerw. Należy też pamiętać o przygotowaniu odpowiednich dylatacji obwodowych przed rozpoczęciem pracy, zwłaszcza jeśli korzysta się z zaprawy betonowej.

Wylaną zaprawę rozprowadza się najczęściej pacą zębatą lub wałkiem zębatym (do 8 mm grubości). Jeśli zamiast wylewki samopoziomującej zastosowano tradycyjną wylewkę betonową, jej powierzchnię trzeba będzie jeszcze wygładzić – sprawdzą się przy tym np. listwy wibracyjne.

Podczas kładzenia wylewki trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiednich warunków – temperatura (tak powietrza, jak i podłoża) powinna wynosić 10-25°C, w pomieszczeniach powinna być zapewniona wentylacja (ale bez przeciągów), a rozprowadzana zaprawa nie może się zbytnio nagrzewać (np. wskutek zbyt intensywnego promieniowania słonecznego). Należy też pamiętać, żeby podczas jej wylewania i wstępnego wiązania nie korzystać z klimatyzacji.

Kontrola Wypoziomowania Podłogi

Czy podłogę można wypoziomować bez wylewki?

Jak najbardziej – zamiast wylewek można zastosować podłogę na legarach, czyli drewnianych belkach szerokości min. 5-6 cm. Trzeba jednak pamiętać, że takie podłogi nie będą tak nośne, jak te z wylewką – nie powinno się więc stosować ich w miejscach narażonych na duże obciążenia. Do domu czy mieszkania w zupełności jednak wystarczą. Można też połączyć oba sposoby, wykorzystując warstwę wylewki jako podłoże dla legarów. Na legarach kładzie się zwykle warstwę wykończeniową z desek, drewnianych paneli lub płyt OSB.

Poziomowanie podłóg na legarach

Wyrównanie zaczynamy od oczyszczenia podłoża i ułożeniu na nim warstwy folii paraizolacyjnej, która oddzieli od niego legary i dodatkowo zabezpieczy je przed zawilgoceniem.

Następnym zadaniem będzie rozmieszczenie legarów – odstępy między nimi powinny być dostosowane do przewidywanych obciążeń i rodzaju posadzki, którą je przykryjemy (najczęściej jest to 50-60 cm).

Po tym kroku można przejść do wyrównania poziomu i przytwierdzenia legarów. Najlepiej sięgnąć tutaj po przynajmniej dwumetrowe łaty posadzkarskie. Dzięki temu możemy sprawdzić jednocześnie kilka legarów, a pomiary będą obarczone znacznie mniejszym błędem, niż w przypadku krótkich poziomic. Jeśli zapomnimy wyrównać legary, położone na nich panele czy deski będą krzywo przybite, a cała podłoga ulegnie wypaczeniu. Trzeba się do tego naprawdę przyłożyć, gdyż podłogi tego typu tolerują jedynie bardzo małe nierówności – maksymalnie 1 mm na 2 m. Do prawidłowego ustawienia legarów wykorzystuje się przeznaczone do tego wsporniki i kliny.

Przestrzeń między legarami wypełnia się np. wełną termo-akustyczną lub instalacją ogrzewania podłogowego. Na tak przygotowanych legarach można już montować właściwe elementy posadzek.

Poziomowanie podłogi – podsumowanie

Choć mogłoby się wydawać inaczej, idealnie wypoziomowana i pozbawiona nierówności podłoga nie jest wcale trudna do osiągnięcia. Fakt, wymaga trochę wysiłku i precyzji, jednak efekty są jak najbardziej tego warte. Choć najczęściej poziomowania dokonuje się za pomocą wylewek, nie jest to jedyny sposób – możesz też skorzystać z systemu legarów. Wszystko zależy od tego, co ma się znaleźć na wierzchu podłogi.

Partnerzy