Szlifowanie betonu – jak i czym szlifować posadzki?

Szlifowanie betonu, czy może raczej – betonowej posadzki, jest jedną z prac, które koniecznie należy wykonać przed położeniem terakoty, płytek, parkietu czy innego rodzaju warstwy wykończeniowej podłogi. Warto wiedzieć, że zabieg ten wykonuje się nie tylko w różnorodnych obiektach przemysłowych, ale także w budynkach mieszkalnych.

Jaki cel ma szlifowanie posadzek betonowych? Na czym praca ta polega i jakie narzędzia są do niej przeznaczone? Jak wybrać konkretny model szlifierki i dopasować do niego odpowiednie tarcze? O tym wszystkim przeczytacie w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Jaki jest cel szlifowania betonu?

Zanim omówimy szczegółowo technikę szlifowania betonu i wyboru odpowiednich narzędzi, warto zaznaczyć, iż sam termin “szlifowanie posadzek” może być dość nieprecyzyjny. Posadzka jest bowiem ostatnią, wierzchnią warstwą podłogi, zwykle dekoracyjną. Posadzką są płytki, gresy, panele, parkiet, itp. Używając terminu “szlifowanie posadzek”, lub też “szlifowanie betonu”, mamy więc na myśli betonową wylewkę, której głównym zadaniem jest poziomowanie podłogi lub też posadzkę betonową jako wierzchnią warstwę podłogi.

Celem szlifowania betonu jest więc nadanie mu gładkiej powierzchni, wyrównanie jej i usunięcie z niej luźnych cząstek i mleczka cementowego oraz oczyszczenie betonu ze wszystkich zanieczyszczeń powstałych w czasie budowy. Gładki beton polerowany ma również lepszą przyczepność, bowiem zabieg ten otwiera jego pory.
Szlifierka do betonu

Na czym polega szlifowanie betonu?

Szlifowanie powierzchni betonowych polega na mechanicznym usunięciu ich wierzchniej warstwy aż do chwili, w której usunięte z niej zostaną wszelkiego rodzaju niepożądane elementy. W czasie pracy usuwamy stopniowo zarysowania, zabrudzenia i nierówności. Efektem jest wygładzenie i nabłyszczenie powierzchni.

Oczywiście im staranniej wykonana jest wylewka, tym łatwiej będzie nam szlifować beton. Więcej na ten temat dowiesz się w naszym wpisie o tym jak zrobić wylewkę. Szlifowanie posadzki możemy przeprowadzić za pomocą metod ręcznych oraz maszynowo. Wybierając metodę należy się kierować przede wszystkim wielkością powierzchni oraz rodzajem podłoża.

Maszynowe szlifowanie powierzchni betonu

Twarde powłoki betonowe szlifować można przy użyciu specjalistycznych maszyn – szlifierek do betonu oraz odpowiednich narzędzi diamentowych (segmenty diamentowe). Ta metoda sprawdza się przede wszystkim na dużych powierzchniach przemysłowych, pozwalając szybko i sprawnie pozbyć się luźnych elementów podłoża, wszelkich zanieczyszczeń i zarysowań ze zniszczonej powierzchni. Oczywiście ze względu na specyfikę szlifierek możemy nimi szlifować tylko powierzchnie poziome – w przypadku szlifowania powierzchni pionowych musimy użyć szlifierek ręcznych.

Ze względu na budowę wyróżniamy trzy rodzaje szlifierek:

  • jednogłowicowe o szerokości roboczej 25 cm,
  • jednogłowicowe o szerokości 40 cm,
  • trójgłowicowe i wielogłowicowe (tak zwane maszyny planetarne) – charakteryzują się one szerokością roboczą od 43,5 do nawet 80 cm.

Wybór odpowiedniej maszyny będzie zależał nie tylko od wielkości powierzchni, ale też od dostępu do zasilania elektrycznego na placu budowy – do wyboru są szlifierki jednofazowe, trójfazowe oraz spalinowe. Dla inwestorów indywidualnych najlepszą opcją jest wypożyczenie sprzętu lub zamówienie usługi, zakup jest bowiem inwestycją bardzo kosztowną.

Szlifowanie ręczne

Ręczne szlifowanie to metoda stosowana na małych powierzchniach, głównie w pomieszczeniach mieszkalnych. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się szlifierki do betonu. W zależności od tego, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć, warto zaopatrzyć się dodatkowo w pady ceramiczne oraz tarcze o różnym uziarnieniu.

Szlifowanie betonu dobrze jest przeprowadzić w przynajmniej dwóch etapach – pierwszy etap to wykonanie tak zwanej obróbki zgrubnej w celu usunięcia nierówności na użytkowanych powierzchniach. W ten sposób uzyskujemy w miarę gładką i równą powierzchnię. Następnie zmniejszamy rozmiar ziarna i rozpoczynamy polerowanie betonu. W ten sposób możemy uzyskać idealnie gładką, lśniącą powierzchnię i atrakcyjne efekty wizualne.

Jak wybrać szlifierkę do betonu?

Od wyboru odpowiedniej szlifierki kątowej będzie uzależniona wydajność pracy i ten parametr będzie kluczowy w doborze narzędzi. Przy wyborze szlifierki warto wziąć pod uwagę nie tylko wielkość powierzchni, ale także zakres prac.

Jeśli chcemy usunąć starą powłokę lub grubą warstwę zanieczyszczeń, najlepszym wyborem będą ciężkie maszyny głowicowe, które odznaczają się wysoką prędkością obrotową, co ma duże znaczenie zarówno dla komfortu pracy, jak i jej wydajności. Większy ciężar szlifierki sprawia, że możemy szlifować beton prawie bez użycia siły.

A czym szlifować beton w łazience, kuchni – generalnie na małej powierzchni? Jeśli nie zależy nam na dużej wydajności urządzenia, możemy przeprowadzić prace szlifierskie zwykłą szlifierką kątową – ten sprzęt świetnie sobie radzi także w trudno dostępnych miejscach, więc nie potrzebujemy innych narzędzi.

Tarcza do szlifowania betonu – jaką wybrać?

Kiedy już wybraliśmy odpowiednią szlifierkę, potrzebne nam będą jeszcze tarcze do szlifowania betonu o różnej gradacji, czyli uziarnieniu. Te o większej gradacji nadają się do szlifowania wstępnego, usuwając nierówności i zanieczyszczenia. Natomiast tarcze o drobniejszym ziarnie wygładzają i polerują. Dobrze jest więc kupić minimum dwie tarcze.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Odprowadzanie pyłu i materiału usuwanego w czasie pracy jest jednym z istotnych czynników podnoszących komfort i bezpieczeństwo pracy. Dlatego też szlifierka zawsze musi pracować w parze z wydajnym i sprawnym odkurzaczem przemysłowym, który zapobiegnie zapyleniu powietrza w pomieszczeniu.

Podsumowanie

Szlifowanie betonu nie jest zadaniem szczególnie trudnym i nawet niezbyt doświadczony majsterkowicz jest w stanie poprawnie je wykonać z użyciem ogólnodostępnych urządzeń i narzędzi diamentowych. Jeśli jednak masz do wypolerowania większą powierzchnię, to zdecydowanie lepiej jest poszukać firm, które wypożyczają sprzęt profesjonalny lub po prostu zamówić usługę w specjalistycznej firmie.

Partnerzy