Wiercenie w płytkach ceramicznych – jak wiercić by nie uszkodzić płytki?

Wiercenie otworów w płytkach ceramicznych wiąże się z poważnym ryzykiem ich uszkodzenia lub pęknięcia. Ale przy odrobinie wprawy i użyciu odpowiedniego rodzaju narzędzi, można wykonać otwór bez ryzyka zniszczenia obrabianych płytek. Sprawdź jak wybrać najlepsze narzędzia i jak prawidłowo wiercić otwory w różnego rodzaju płytkach ceramicznych.

Jakie przeszkody związane są z wierceniem otworów w płytkach?

Wszystkie płytki ceramiczne – gres i płytki szkliwione – są materiałami bardzo twardymi, które jednak odznaczają się bardzo dużą kruchością. Wytrzymują duże obciążenia, ale nawet lekkie uderzenie krawędzi może spowodować ich pęknięcie lub ukruszenie.

Ta twardość, która jest wielką zaletą w codziennym użytkowaniu płytek, pociąga za sobą jednak poważną trudność w czasie wiercenia – z płaskiej, twardej i gładkiej powierzchni wiertło może się bardzo łatwo ześlizgnąć.

Dlatego też wiercenie otworów wymaga użycia specjalnych urządzeń przeznaczonych właśnie do tego celu, odpowiedniego przygotowania samych płytek oraz pewnej dozy cierpliwości. Jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione – przedsięwzięcie zakończy się sukcesem.

Robotnik z wiertarką

Jakie narzędzia wybrać?

Do wyboru mamy generalnie dwa rodzaje narzędzi – wiertarkę udarową lub młotowiertarkę. Obydwa sprawdzą się dobrze, jeśli tylko osoba pracująca nimi będzie to robiła umiejętnie. Obowiązuje bowiem jedna ważna zasada – same płytki muszą być wiercone bez funkcji udaru. Ale oczywiście będzie ona niezbędna, jeśli pod płytkami znajduje się ściana z betonu lub cegły. W tak twardym materiale tylko udar może sobie poradzić. A więc – czym wiercić w płytkach?

Wiertarka udarowa

To sprzęt, który ma w swoim domu chyba każdy. Wiertarki Festool nadają się do tego zadania idealnie, należy tylko sprawdzić czy wybrany model ma regulację obrotów – płytki wiercimy zawsze na niskich obrotach, co znacząco minimalizuje ryzyko ich uszkodzenia. Trzeba też dopilnować, aby udar był wyłączony.

Młotowiertarka

Jest nieco bardziej zaawansowanym i wszechstronnym urządzeniem, idealnie nadaje się do wiercenia otworów nie tylko w płytkach ceramicznych, ale też innych materiałach. Ma szersze możliwości regulacji i większą ilość różnorodnych funkcji od klasycznej wiertarki udarowej.

Niezależnie od tego, które z tych urządzeń wybierzemy, będą do nich potrzebne dodatkowe akcesoria – czyli, w tym przypadku, wiertła. Jakie wybrać aby zrobić otwór na powierzchni płytki ceramicznej?

Rodzaje wierteł

Rodzajów wierteł jest wiele, a każde z nich nadaje się do pracy z innymi materiałami. Aby więc dobrze wybrać rodzaj wiertła, należy sprawdzić w jakiego rodzaju płytkach przyjdzie nam wykonać otwór.

Wiertło łopatkowe

Wiertła łopatkowe nadają się do płytek szkliwionych. Nazywa się je także wiertłami piórkowymi. Ich budowa sprawia, że nie powodują one wyszczerbień na krawędzi płytki. Wiertło składa się z trzpienia o walcowatym przekroju, w którym umieszczone jest płaskie ostrze o kształcie łopatki.

Wiertło do betonu

Z kolei wiertła do betonu umożliwiają wiercenie w płytkach gresowych i płytkach nieszkliwionych. Sprawdzą się zarówno zwykłe wiertła z dwiema krawędziami tnącymi, jak i z czterema (tak zwane wiertła widiowe). Jeśli pod płytkami znajduje się podłoże inne niż z betonu, pełnej cegły lub silikatu, można wybrać wiertło bezudarowe. Do robienia dziur w gresach sprawdzą się również wiertła z końcówką diamentową.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż wiertła diamentowe czy łopatkowe umożliwiają wiercenie otworów o niewielkiej średnicy – zwykle wystarczą one do uzyskania otworu pozwalającego na przykład na powieszenie umywalki, półki czy wieszaka. Jeśli jednak potrzebujemy dużych otworów w płytkach (na przykład pod montaż baterii prysznicowej), do ich wiercenia wybrać należy wiertło koronowe.

Zawsze należy wybierać dobrej jakości wiertła znanych i cenionych producentów – tylko takie nie powodują uszkodzenia płytek i dają nam pewność, że zadanie zostanie wykonane sprawnie. Zawsze też pracuj ostrym wiertłem.

Przygotowanie do wiercenia

Zanim zaczniesz wiercenie w płytkach, określ optymalną średnicę wiertła. Kolejny punkt przygotowań to odpowiednie zabezpieczenie płytek – precyzyjnie określ punkty wiercenia, zaznacz je ołówkiem na płytkach i w tych miejscach zaznacz ostrym punktakiem miejsce wiercenia. To pozwoli uniknąć ślizgania się wiertła na płytkach – taki sam efekt osiągniesz, jeśli w miejscu, w którym chcesz zrobić dziurę, przykleisz pasek taśmy malarskiej.

Kolejną bardzo istotną kwestią jest możliwość uszkodzenia znajdujących się w ścianie elementów instalacji – kabli elektrycznych i rur. Zanim więc przystąpisz do pracy, sprawdź czy na linii wiertła nie znajdują się któreś z nich. Jeśli nie, możesz wziąć się do przewiercenia płytki.

Wiercenie w płytkach ceramicznych – technika jest ważna

Przyłóż wiertło do wykonanego otworu, upewnij się że udar jest wyłączony, następnie ustaw wiertarkę udarową lub młotowiertarkę na niskie obroty i włącz ją – możesz teraz wiercić w płytkach. Urządzenie należy trzymać mocno i pewnie aby cały czas znajdowało się w miejscu wiercenia, a wiercić delikatnie i ostrożnie. W twardym gresie czy gresie porcelanowym wiercenie otworów będzie początkowo szło powoli.

wiercenie w płytkach ceramicznych

Pamiętaj, że w czasie wiercenia wytwarza się wysoka temperatura, która może z jednej strony doprowadzić do uszkodzenia wiertła, z drugiej natomiast – do pęknięcia płytki. Dlatego też pracę należy często przerywać i zanurzać wiertło w zimnej wodzie. Jeszcze lepsze chłodzenie zapewni wiercenie metodą na mokro koronką diamentową (jeśli tylko jej użycie jest możliwe ze względu na średnicę otworu).

Bardziej problematyczny może być otwór znajdujący się blisko krawędzi płytki. Aby uniknąć jej pęknięcia, należy wiercić najpierw jak najmniejszym wiertłem, a dopiero potem, po przewierceniu płytki, użyć wiertła o większej średnicy odpowiadającej średnicy kołka.

Wiercenie w płytkach bez udaru, na niskich obrotach urządzenia, kontynuujemy aż do momentu, gdy wiertło nie dotrze do materiału znajdującego się pod płytką. Teraz można wymienić wiertło na przeznaczone do wiercenia w betonie i dalej wiercić otwór z udarem i na wysokich obrotach uważając jednak, aby wiertło nie uszkodziło krawędzi płytki.

Drobne prace remontowe – w tym wiercenie w płytkach – zwykle powodują powstawanie dużej ilości pyłu. Aby uniknąć jego unoszenia się w powietrzu i zabrudzenia wszystkich powierzchni w pomieszczeniu, poleca się użyć odkurzacza budowlanego, zbliżając wlot rury do miejsca wiercenia. W ten sposób cały urobek będzie na bieżąco odsysany.

Wiercenie w płytkach jest zadaniem, jak widać, stosunkowo prostym. W czasie pracy obowiązuje zaledwie kilka zasad, ale ich przestrzeganie jest szalenie ważne, jeśli nie chcesz zniszczyć swoich płytek.

Partnerzy