Wylewki anhydrytowe - wady i zalety

Wylewka anhydrytowa stanowi nowoczesną i uniwersalną w zastosowaniu alternatywę dla tradycyjnej wylewki cementowej. Prawidłowo wykonana wylewka anhydrytowa świetnie sprawdza się przy ogrzewaniu podłogowym, tak obecnie popularnym. Ma jednak również inne zalety, o których powinieneś wiedzieć, jeśli w najbliższej przyszłości będziesz musiał dokonać wyboru rodzaju wylewki. Jakie są więc zalety posadzki anhydrytowej, a jakie jej wady?
Czym jest wylewka anhydrytowa?
Wylewki anhydrytowe to rodzaj wylewki wykonanej na bazie spoiwa anhydrytowego (odwodnionego gipsu). Producenci sprzedają gotowe mieszanki w formie suchej, ciekła konsystencja uzyskiwana jest po zmieszaniu z wodą. Jednym z takich produktów jest wylewka anhydrytowa Knauf FE 50 Largo, której przygotowanie jest bardzo proste, a gotowa mieszanka dzięki specjalnemu procesowi produkcji przedstawia dokładnie takie parametry, jakie zadeklarował jej producent.
Właściwości wylewki anhydrytowej
Posadzki anhydrytowe doskonale sprawdzają się w warunkach, w których wylewka cementowa nie daje sobie rady. Po pierwsze dzięki swojej płynnej konsystencji ma naturalne właściwości samopoziomujące, co oznacza, że po aplikacji na podłoże nie ma konieczności jej mechanicznego wyrównywania i gładzenia. To pozwala zaoszczędzić cenny czas ekipy budowlanej. Sprawna ekipa jest w stanie w ciągu godziny pokryć zaprawą nawet 100 metrów kwadratowych. Jeśli chcesz wiedzieć na ten temat więcej, przeczytaj Wylewki samopoziomujące - Poradnik.
Kolejną zaletą wylewki anhydrytowej jest fakt, iż nadaje się ona do kładzenia na dużych powierzchniach bez konieczności wykonywania dylatacji pośrednich. O ile wylewki cementowe sprawdzają się na powierzchniach do 40 m2, o tyle anhydrytowe nie mają takich ograniczeń. W dodatku wylewka anhydrytowa nie wymaga zbrojenia, a do tego jest bardziej elastyczna od wylewek cementowych.
Wylewka anhydrytowa nagrzewa się znacznie szybciej niż cementowa - ma wysoki współczynnik przewodzenia ciepła. Dlatego też idealnie nadaje się do ogrzewania podłogowego i obniża zapotrzebowanie energetyczne budynku, co z kolei pozwala obniżyć koszty ogrzewania.
Zalety wylewki anhydrytowej
Wylewka anhydrytowa powinna być wykonywana na odpowiednio przygotowanym podłożu - warstwie styropianu. Wystarczy tylko wybrać odpowiednio twardy styropian do podłóg, ułożyć go na czystym, w miarę równym podłożu i po uzupełnieniu szczelin między płytami, wylać wylewkę. Jej właściwości samopoziomujące sprawiają, że nie ma potrzeby gładzenia jej, co w wypadku wylewki cementowej jest koniecznością. W innych naszych wpisach znajdziesz więcej informacji o tym, jak zrobić wylewkę podłogową.
Kolejną istotną zaletą wylewki anhydrytowej jest jej bardzo szybkie wysychanie - już po około 48 godzinach od wylania można po niej chodzić, a po kolejnych 48 godzinach rozpocząć prace wykończeniowe. W przypadku wylewki cementowej czas ten jest wielokrotnie dłuższy (w zależności od grubości wylewki) i liczony raczej w tygodniach, a nie dniach.
Posadzki anhydrytowe są odporne na wilgoć, znajdą więc zastosowanie w pomieszczeniach narażonych na jej działanie. Dodatkowo są lżejsze niż cementowe, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia wytrzymałości stropu. Posadzki anhydrytowe nie muszą być grube, wystarczy, że będą sięgały 35 mm ponad górne krawędzie rur składających się na instalację ogrzewania podłogowego.
Podsumowując, oto najważniejsze zalety wylewek anhydrytowych:
- posadzka anhydrytowa jest łatwa w wykonaniu - to tak zwana wylewka samopoziomująca ze względu na swoją płynną konsystencję,
- pozwala osiągnąć idealnie gładką powierzchnię i, przeciwnie niż jastrychy cementowe, nie wymaga gładzenia,
- wylewka anhydrytowa nie wymaga zbrojenia i sprawdza się w przypadku dużych powierzchni bez dylatacji pośrednich (dylatacje obwodowe, na przykład w otworach drzwiowych są oczywiście konieczne),
- doskonale współpracuje z ogrzewaniem podłogowym ze względu na swój wysoki współczynnik przenikania ciepła.
Wady posadzki anhydrytowej
Ale oczywiście wylewki anhydrytowe mają również swoje wady. Nie nadaje się do stosowania na zewnątrz - jeśli więc planujesz wykonać wylewkę na balkonie lub tarasie, zdecyduj się na inne rozwiązanie. Natomiast wylewka anhydrytowa w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak kuchnia, łazienka czy piwnica, wymaga wykonania izolacji przeciwwilgociowej.
Drugą wadą wylewki anhydrytowej jest jej niższa od wylewki cementowej wytrzymałość na ścieranie - o ile więc stanowi ona optymalne rozwiązanie w przypadku pomieszczeń mieszkalnych, o tyle na obiekty przemysłowe czy do pomieszczeń gospodarczych już niezbyt dobrze się nadaje. Czym zastąpić wylewkę anhydrytową? Betonem lub wylewką cementową.
W przypadku remontu domu lub mieszkania wystarczy wziąć pod uwagę te dwa przeciwwskazania do stosowania jastrychu anhydrytowego, w każdej innej sytuacji sprawdzi się on rewelacyjnie. Sprawdź nasze materiały posadzkarskie i wybierz system odpowiednio dopasowany do swoich potrzeb.
W jakich pomieszczeniach sprawdzi się wylewka anhydrytowa?
Posadzka anhydrytowa świetnie zastąpi wylewkę cementową w każdym pomieszczeniu, także w pomieszczeniu narażonym na wilgoć, ale oczywiście pod warunkiem wykonania prawidłowej izolacji przeciwwilgociowej. Co równie istotne, ma podwyższoną ognioodporność, dając czas na ewakuację w przypadku pożaru.
Wylewka anhydrytowa a ogrzewanie podłogowe
Wylewka anhydrytowa szczególnie polecana jest w przypadku ogrzewania podłogowego ze względu na obniżenie kosztów potrzebnych na ogrzanie domu. Ogrzewanie podłogowe jest pod wieloma względami lepsze niż punktowe ogrzewanie kaloryferami. Przede wszystkim jest efektywniejsze - ciepło rozprowadzane jest równomiernie w całym pomieszczeniu i jest najbardziej intensywne i odczuwalne dokładnie w tej strefie, w której jest najbardziej potrzebne, czyli przy stopach.
Wylewka anhydrytowa idealnie współpracuje z elementami instalacji ogrzewania podłogowego, z łatwością przejmując od nich wysoką temperaturę i oddając ją do otoczenia. Efektem jest ciepła podłoga i wysoki komfort termiczny.
Wylewka anhydrytowa - cena
Cena wylewki anhydrytowej uzależniona jest od kilku czynników - przede wszystkim od tego, jaki produkt wybierze inwestor (mieszanki są dostępne w dość szerokim zakresie cen uzależnionych od ich parametrów), od planowanej grubości wylewki oraz od tego, czy zamierza on wykonać wylewkę samodzielnie, czy też zatrudnić do tego ekipę. Przyjmuje się, że ceny rozpoczynają się od kwoty około 40 zł/m2 wylewki.
Układanie wylewki anhydrytowej
Wylewka anhydrytowa powinna być wykonywana na odpowiednio przygotowanych podkładach podłogowych - co ciekawe, praktycznie każdy podkład podłogowy będzie dobry, ale powinien być układany na czystej i równej powierzchni. Jeśli występują odkształcenia i nierówności, można wyrównać je np. pianobetonem.
Kiedy uzyskamy równą powierzchnię, należy w łazience, kuchni lub garażu rozłożyć izolację, a na nią styropian tak przycięty, aby uzyskać jak największą szczelność. Na tym etapie wykonujemy również obwodowe szczeliny dylatacyjne, a później układamy elementy systemów ogrzewania podłogowego, a po wykonaniu próby szczelności instalacji, wylewamy podkład anhydrytowy.
Podsumowanie
Wylewka anhydrytowa to stosunkowo łatwa w wykonaniu, uniwersalna i praktyczna w użytkowaniu wylewka samopoziomująca. Ma wiele zalet, które sprawiają, że inwestorzy coraz chętniej to właśnie ją wybierają remontując lub wykańczając swoje domy. Jej cena, choć wyższa nieco niż cena wylewki cementowej, z pewnością zwróci się w postaci obniżonych kosztów ogrzewania domu.