Wyrównywanie ścian krok po kroku

Czasami planowane odświeżenie ścian i sufitów kończy się poważnym remontem. Dzieje się tak, gdy ich powierzchnie okazują się nierówne. Problem ten wcale nie jest rzadko spotykany i choć wydawać by się mogło, że powinien dotyczyć głównie budynków starych, to jednak i w tych nowo powstających jakość wykończenia ścian często pozostawia sporo do życzenia.

Jeśli właśnie planujesz remont albo wprowadzasz się do swojego nowego mieszkania, obejrzyj dokładnie ściany – czy aby na pewno ich powierzchnie są równe? A może jednak nie prezentują się perfekcyjnie? Jak wyrównać krzywe ściany? Jakich materiałów, narzędzi i technik użyć? Przeczytaj – wyrównywanie ścian jest zadaniem, z którym na pewno sobie poradzisz!

Wyrównywanie ścian

Możliwości wyrównywania ścian i sufitów

Generalnie, w zależności od tego, jak bardzo duże nierówności pokrywają ściany Twojego domu, do wyboru będą aż trzy techniki ich wyrównywania:

  • minimalne nierówności – to takie, które są ledwo zauważalne, osiągają zaledwie kilka milimetrów. Aby je zniwelować, stosuje się gładzie gipsowe. W celu uzyskania idealnie równej i gładkiej powierzchni, zaleca się nałożenie dwóch warstw tego materiału. Gładź gipsową można stosować zarówno pod malowanie i tapetowanie, jak i pod płytki ceramiczne;
  • nierówności sięgające kilku centymetrów – zniwelować je można masą szpachlową (przy nałożeniu kilku warstw). Tę technikę można zastosować w nowych mieszkaniach z rynku wtórnego lub pierwotnego, w których ściany i sufity zostały wykończone nie dość starannie;
  • duże nierówności – zwykle obserwowane są w starym budownictwie i łatwo je zauważyć gołym okiem. Ich obecność uniemożliwia estetyczne wykończenie ścian. Wyrównanie powierzchni bardzo nierównej czy uzupełnianie ubytków, które pojawiły się z biegiem lat gładziami czy masami szpachlowymi nie przynosi efektów. W takich przypadkach stosuje się płyty gipsowo – kartonowe, które pozwalają szybko i skutecznie zakryć wszelkie nierówności powierzchni.

Zanim więc przystąpisz do wyrównywania ścian, dokładnie oceń ich stan i wybierz optymalną metodę pracy.

Wybór odpowiednich materiałów i narzędzi

W zależności od wybranej metody będą Ci potrzebne:

  • gładzie szpachlowe – aby wybrać odpowiednią gładź szpachlową, należy znać różnice w różnych ich właściwościach i zastosowaniach – o tym szerzej opowiemy w rozdziale o gładziach. Bez wątpienia potrzebne będą szpachle – jedna duża i jedna mała oraz kilka arkuszy papieru ściernego do idealnego wygładzenia powierzchni. Jeśli wolisz ułatwić sobie to zadanie, w ofercie producentów sprzętu znajdują się szlifierki do gipsu – skorzystanie z nich znacznie przyspiesza pracę;
  • masa szpachlowa – a do niej oczywiście szpachelki;
  • płyty gipsowo – kartonowe – jeśli zdecydowałeś się wyrównać ściany z użyciem płyt gipsowo – kartonowych, oprócz samych płyt musisz kupić również zaprawę klejącą i masę szpachlową do spoinowania szczelin między nimi. To, czy płyty g-k tworzą równą powierzchnię, kontrolować będziesz za pomocą poziomicy, a więc przygotuj ją, zanim rozpoczniesz pracę.

Jak wyrównać ściany krok po kroku?

Wiesz już jak dopasować metodę wyrównywania ścian do wielkości obecnych na nich nierówności oraz jakie materiały i narzędzia będą Ci potrzebne. Teraz przyszła pora, aby opowiedzieć o technikach, które pozwolą Ci osiągnąć zamierzony cel – idealnie gładkie, równe ściany.

Oczyszczenie powierzchni ścian

W pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie tapety, płytki czy dekory obecne na ścianach. Nie musisz tego robić, jeśli zamierzasz użyć płyt g-k. Powierzchnię ścian należy również omieść, aby usunąć z niej kurz. Jeśli zauważysz na ścianach tłuste plamy – musisz usunąć je za pomocą gąbki i łagodnego detergentu z wodą, a następnie odczekać aż oczyszczony fragment ściany wyschnie.

Gruntowanie

Do gruntowania ściany możesz przystąpić, kiedy ich powierzchnie będą czyste i suche. Gruntowanie zmniejsza chłonność podłoża, należy go jednak dobrać do rodzaju tynku, na który ma być aplikowany. Do gruntowania mało nasiąkliwych powierzchni (tynk, gładź gipsowa) warto używać gruntów zwiększających przyczepność. Natomiast do podłoży silnie chłonnych (cementowo – wapienne) wybieramy grunt wyrównujący chłonność i poprawiający elastyczność podłoża. Preparat gruntujący należy nanosić pędzlem lub wałkiem.

Szpachlowanie ścian

Masa szpachlowa tworzy wyrównującą i prostującą ściany warstwę. Pokryjesz nią większe nierówności, uzupełnisz rysy i inne uszkodzenia mechaniczne oraz uzupełnisz miejsca łączenia płyt g-k. Niezależnie więc od tego, jakiej metody wyrównywania planujesz użyć – masa będzie Ci potrzebna.

Technika szpachlowania jest prosta – na pacę ze stali nierdzewnej należy nałożyć masę i aplikować materiał na ścianę długimi pociągnięciami od dołu ku górze ściany. Pracę warto rozpocząć od narożników wewnętrznych oraz nałożenia masy w miejscach, gdzie zauważalne są ubytki czy pęknięcia. Masę wystarczy rozprowadzić pacą po ścianie, zebrać następnie jej nadmiar i starannie wygładzić.

Pamiętaj, że każda warstwa pozwala zniwelować jedynie 5 – 6 cm nierówności. Jedna warstwa zwykle więc nie wystarczy aby osiągnąć idealnie gładką powierzchnię. Po jej wyschnięciu przeszlifuj ją papierem ściernym i nałóż kolejną (lub kolejne), jeśli jest taka potrzeba. Skorzystaj ze szlifierki do gładzi – to Ci znacznie ułatwi pracę.

Nakładanie gładzi szpachlowej – gładzenie powierzchni

Teraz już zostało jedynie nakładanie ostatniej warstwy – gładzi. Służy do ostatecznego wyrównania ścian i nadania im idealnie gładkiej faktury. Ale rodzaje gładzi są różne – wybór zależy od potrzeb inwestora i warunków, jakie panują w jego mieszkaniu oraz rodzaju zastosowanych wcześniej tynków. Oto najczęściej stosowane rodzaje gładzi:

  • gładź gipsowa – jest drobnoziarnista, pozwala nadać powierzchni ścian gładkość. Nakłada się ją bardzo cienko, a więc w przynajmniej dwóch warstwach. Należy pamiętać, że gładzią gipsową możemy wyrównywać ściany w pomieszczeniach o wilgotności do ok. 70%;
  • gładzie cementowe oraz cementowo – wapienne – w odróżnieniu od gładzi gipsowych, mogą być używane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Po wyschnięciu są idealnie białe i gładkie;
  • gładź polimerowa – podobnie jak poprzednio wymienione rodzaje gładzi, także gładzie polimerowe dają gładką i estetyczną powierzchnię. Tym, co je jednak wyróżnia, jest fakt, iż są bardziej odporne na pękanie;
  • gładzie wapienne i gipsowo – wapienne – mają niską granulację i są łatwe do szlifowania. Można nakładać je w kilku cienkich warstwach.

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju gładzi użyjesz, w czasie jej aplikacji i szlifowania (ręcznego lub za pomocą szlifierki) na pewno mocno nabrudzisz. Pył unoszący się w powietrzu  osiada na powierzchniach podłóg, zmuszając do ciągłego sprzątania. Nie używaj jednak domowego odkurzacza – jego filtry mogą się zatkać pyłem i spowodować zniszczenie urządzenia. Lepiej sprawdzają się odkurzacze do gipsu – są stworzone do zadań specjalnych!

Sama technika gładzenia ścian jest prosta, choć wymaga silnych ramion. Na dużą szpachelkę nałóż nieco gładzi i rozprowadź ją cienką warstwą po ścianie. Małą szpachelką zbierz pozostałości gipsu z dużej i znów rozcieraj na obrabianej powierzchni.

Już wiesz jak wyrównać ściany w swoim mieszkaniu. To zadanie stosunkowo proste, jeśli tylko wiesz, w jaki sposób wybrać odpowiednie materiały oraz jakich narzędzi i technik użyć.

Partnerzy