Kołki i łączniki do płyty G-K (13)
Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem delikatnym i łatwo ulegają uszkodzeniu. Z tego względu do montażu przedmiotów na ścianach zalecamy odpowiednie kołki rozporowe do płyt kartonowo-gipsowych.
Dostępne w naszym sklepie kołki stosowane są do zamocowania obciążenia na ścianach szkieletowych, sufitach czy do łączenia ze sobą dwóch ścian stykających się pod kątem prostym. Znajdą Państwo u nas również stalowe łączniki do mocowania wieszaków do stropów żelbetowych oraz montażu profili do ścian i stropów.
Polecamy także: taśmy montażowe, klapy rewizyjne oraz płyty gipsowo-kartonowe.
Jakie kołki do płyt G-K?
Dużą popularnością cieszy się system suchej zabudowy. Umożliwia on szybkie i tanie wykończenie ścian, czy sufitów podwieszanych w domu. Sprawdzą się również przy stawianiu ścian działowych czy obudowy armatury łazienkowej. Aby móc w pełni korzystać z zalet systemy, płyty gk powinny być prawidłowo zamocowane. Należy przy tym pamiętać, że gipskarton jest materiałem, który łatwo ulega uszkodzeniu. Dzięki zastosowaniu specjalnych kołków zapewniamy bezpieczeństwo mocowania i unikamy naruszenia struktury płyty.
Kołki do regipsów – podział
Do lekkich zamocowań doskonale sprawdzą się kołki uniwersalne, motylkowe i ślimaki. Do montażu cięższych przedmiotów, warto postawić na mocowania specjalistyczne: parasolki, kołki uchylne, śruby typu Molly.
Kołki uniwersalne
Ten rodzaj kołków można stosować do montażu w większości materiałów budowlanych oraz w podłożu mieszanym (np. część z płyty gipsowo-kartonowej a część z cegły). Dzięki swojej prostocie i szerokiemu wachlarzowi zastosowań są w stanie zastąpić specjalistyczne rozwiązania. Mocowanie wykonane z plastiku nadaje się do lekkich i średnich obciążeń.
Kołki motylkowe
Kołki te służą do bezpiecznego mocowania elementów wewnętrznych i domowych na ścianie z płyt G-K. Składa się z części dystansowej i statycznej. Część dystansowa umieszcza się w otworze. W momencie wkręcania część ta rozszerza się i zapiera o płytę. Kołków motylkowych używa się, gdyż cechują się długą żywotnością, można ich używać wielokrotnie, równomiernie rozkładają ładunek czy też ze względu na ich uniwersalność (można je stosować do płyt wiórowych, sklejki czy innych materiałów budowlanych.
Kołki Ślimaki
Mają charakterystyczną budowę, dzięki czemu łatwo dają się wkręcić w podłoże. Do ich mocowanie nie potrzebujemy specjalistycznych narzędzi. Wystarczy ręcznie wkręcić kołek w płytę. Aby przyspieszyć pracę, możemy posiłkować się wkrętakiem lub wkrętarką akumulatorową.
Kołki ślimaki posłużą do zamontowania lekkich przedmiotów takich jak dekoracje, wieszaki czy obrazy.
Kołki zaciskowe uchylne
Dzięki charakterystycznej budowy z niewielkim elementem uchylnym kołki te znalazły zastosowanie w wąskich przestrzeniach wypełnionych tworzywem. Do montażu używa się śrub – zwykłych lub gwintowanych – a sama instalacja kołka polega na wsunięciu go w otwór, a następnie umieszczeniu w nim kołnierza. Kołki zaciskowe uchylne służą do montażu cięższych przedmiotów.
Parasolki
Funkcjonalnością porównywane są do kołków motylkowych. Parasolkę umieszcza się w otworze, a ramiona otwierają się i dociskają się do tylnej strony płyty. Stabilność mocowania zapewnia ściśnięcie nakrętką z nakładką. Taki kołek nada się do zawieszenia sporych obciążeń (np. armatury łazienkowej)
Śruby typu Molly
Profesjonalny typ kołków, do zamocowania których potrzebne są zazwyczaj specjalistyczne kleszcze, które rozpierają ramiona kołka. Na rynku są również rozwiązania, które umożliwiają wkręcenie śruby za pomocą śrubokręta. Generalnie im większy jest kołek, tym większa rozpiętość ramion i tym samym więcej jest on w stanie utrzymać.
Kołki montażowe do płyt GK
Oferowane w tej kategorii kołki do płyt gipsowo-kartonowych pochodzą od renomowanego producenta systemów do suchej zabudowy firmy Knauf.
Wybierając produkty sprawdzonych producentów, mają Państwo pewnego mocowania przedmiotów o większej wadze. Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli zastosujemy kołki rozporowe, na ścianie nie powinniśmy wieszać przedmiotów, których waga przekracza 25 kg. Kołków nie możemy umieszczać w płytach także zbyt gęsto – zalecany jest odstęp co najmniej 15 cm między kołkami. Przy zbyt gęstym rozmieszczeniu lub dobraniu niewłaściwego kołka do zastosowania może dojść do punktowego uszkodzenia płyty, lub konieczna będzie jej całkowita wymiana.
Sklep dla profesjonalistów
Zachęcamy do składania zamówień w naszym sklepie. Produkty dostępne są w atrakcyjnych cena, a zamówienia realizowane są w ekspresowym tempie. W przypadku problemów lub wątpliwości nasi doradcy służą pomocą i zaproponują najkorzystniejsze rozwiązanie.
Zapraszamy również do naszego sklepu stacjonarnego mieszczącego się w Warszawie przy ul. Modlińskiej 205.