Narożniki do płyt gipsowych (5)
System suchej zabudowy stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych ścian murowanych. Płyty gipsowe łatwo się obrabiają i stanowią bazę dla dalszych prac wykończeniowych. Są proste i szybkie w montażu. Ściany z karton-gipsu zajmują również znacznie mniej miejsca niż te ceglane. Są jednak materiałem narażonym na uszkodzenia mechaniczne i bez dodatkowego wzmocnienia brzegów mogą się kruszyć.
Do ochrony i wzmacniania konstrukcji płyt gipsowych służą narożniki budowlane. W naszym sklepie dostępne są zewnętrzne i wewnętrzne narożniki do płyt gipsowo-kartonowych renomowanego producenta – firmy Knauf.
Rodzaje narożników do płyt G-K
Narożnik zewnętrzny 90°
Narożniki zewnętrzne wykonane są z ocynkowanej blachy stalowej. Są bardzo wytrzymałe i chronią krawędzie płyt G-K przed uszkodzeniami mechanicznymi. Umieszcza się je zazwyczaj w miejscach o wzmożonym ruchu jak ciągi komunikacyjne czy korytarze w narożach wykonanych pod kątem 90°. Pokrycie dobrej jakości papierem ułatwia wykończenie narożnika zgodnie z projektem. Można je stosować także w narożach ścian murowanych.
Narożnik wewnętrzny 90°
Narożniki wewnętrzne z ocynkowanej blachy stalowej stosowane są w pomieszczeniach w miejscach narażonych na powstawanie pęknięć między płytami G-K. Problem ten dotyczy m.in. domów szkieletowych. Tak jak w przypadku narożników zewnętrznych firmy Knauf tak i te są pokryte papierem ułatwiającym montaż i późniejsze wykończenie (szpachlowanie czy malowanie)
Cechują się dużą wytrzymałością mechaniczna i trwałością wykończonych miejsc. Poza systemem suchej zabudowy wykorzystuje się je również do zabezpieczania naroży wewnętrznych ścian murowanych.
Narożnik w kształcie litery L
Narożniki w kształcie liter L służą do zabezpieczania dociętych krawędzi płyt powstających przy zabudowaniu ościeżnic czy okien. Narożnik ten montuje się głównie w miejscach styku płyty z elementami budynku narażonymi na ciągłą pracę konstrukcyjną. Blacha stalowa doskonale zabezpiecza krawędzie płyty przed uszkodzeniami, a papier ją pokrywający ułatwia wykończenie narożnika.
Narożnik aluminiowy czy stalowy
Wybór odpowiednich narożników zależy od kilku parametrów. Pierwszym z nich jest giętkość. Do łuków zalecane jest wybieranie profili narożnikowych dających się kształtować według uznania. Do sztywnych konstrukcji sprawdzą się dobrze narożniki aluminiowe lub stalowe.
Kolejnym aspektem do wzięcia pod uwagę jest miejsce montażu. Narożniki ścian umieszczone w pomieszczeniach o dużej wilgotności powinny być wykonane z materiału odpornego na korozję – takiego jak aluminium czy stal ocynkowana. Również wykańczając ścianę tynkiem cementowym, powinieneś zaopatrzyć się w ten typ profili.
Jeżeli planujesz wykończenie ścian za pomocą tynku cementowo-wapiennego, koniecznie użyj narożników stalowych.
Montaż narożnik
Do montażu profili narożnikowych Knauf należy stosować gotowe masy szpachlowe Fill&Finish lub proszkowe masy konstrukcyjne Uniflott.
Profile montuje się w sposób tradycyjny:
- Rozprowadź masę szpachlową równomiernie na naroże warstwą o grubości ok 3 mm.
- Wklej profil papierową taśmą do zewnątrz
- Dociśnij szpachelką na całej długości narożnika i usuń nadmiar masy.
- Wykończ ścianę po całkowitym wyschnięciu masy szpachlowej. Zaleca się szpachlowanie gotową masą szpachlową Knauf Super Finish.
Dostępne w sklepie BMB Technologie narożniki można montować z użyciem aplikatora Hopper oraz rolek do narożników.
- Rozcieńcz masę szpachlową Fill&Finish wodą do konsystencji gęstej śmietany
- Wyreguluj urządzenie Hooper – ustaw gumowe części tak, aby ilość masy nakładanej na profil była odpowiednia
- Przytnij na odpowiednią długość narożniki
- Przeciągnij narożnik przez urządzenie i zamontuj na narożu
- Dociśnij na całej długości, a nadmiar masy ściągnij szpachelką.
- Wykończ naroże po całkowitym wyschnięciu materiału.