Płyty ołowiane RTG (1)
Technicy w pracowniach RTG podczas pracy narażeni są na długotrwałe oddziaływanie promieniowania rentgenowskiego. W trosce o ich zdrowie firma Knauf wyprodukowała specjalne produkty mające za zadanie chronić przed promieniowaniem X. Płyty gipsowo-kartonowe ołowiane poza tradycyjną rolą okładzin dla ścian działowych czy sufitów pełnią dodatkowo rolę ochronną. Warstwa ołowiu, którą są pokryte, zapobiega przenikaniu promieni RTG przez ścianę. Dzięki temu technik może pracować w pomieszczeniu obok bez obaw o swoje zdrowie.
Płyty gipsowo-kartonowe RTG przeznaczone są dla szpitali, pracowni RTG czy pomieszczeń naukowych w których umieszczono urządzenia wytwarzające promieniowanie X.
Polecamy także inne płyty specjalnego przeznaczenia:
oraz tradycyjne płyty gipsowo-kartonowe do systemów suchej zabudowy.
Płyty gipsowo-kartonowe chroniące przed promieniowaniem
Płyty ołowiane dostępne w naszym sklepie to płyty gipsowo-kartonowe, które z powodzeniem mogą zastąpić elementy z ciężkiego betonu, które do tej pory stanowiły ochronę przed promieniowaniem. W naszej ofercie znajdziesz płyty z powłoką ołowianą oraz płyty Safeboard, która zamiast blachy ołowianej w rdzeniu zawiera dodatek siarczanu baru.
Płyta RTG Safeboard
Płyta Safeboard o grubości 12,5 mm znajduje zastosowanie przede wszystkim w przychodniach i szpitalach, w których do diagnostyki lub terapii wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie. Płyta posiada nie tylko doskonałe właściwości ekranowania promieniowania, ale również izoluje akustycznie i ma podniesioną odporność ogniową.
Dużą zaletą płyt RTG Safeboard jest również ich stosunkowo niski ciężar (waga: 17 kg na każdy m2). Nie zawierają blachy ołowianej, przez co są łatwe w obróbce.
Płyty Safeboard mogą być obrabiane niemal tak samo jak tradycyjne płyty gipsowo-kartonowe. Aby zapewnić szczelną ochronę przed promieniowaniem, wskazane jest stosowanie masy szpachlowej Safeboard Spachtel. Płyty należy łamać (naciąć nożem z jednej strony i złamać na krawędzi, a następnie przeciąć karton na odwrotnej stronie), a krawędzie obrabiać strugiem i sfazować.
Grubość warstwy ochronnej, którą należy zastosować, zależy od równoważnika ołowiu – czyli grubości ołowiu, jaka zapewnia odpowiedni efekt ekranujący – oraz przewidywanego napięcia lampy RTG.
Dostępne wymiary płyt Safeboard:
- Szerokość: 650 mm
- Długość: 2500 mm
- Grubość: 12,5 mm
Płyta Knauf z powłoką ołowianą
Oferujemy także płytę gipsowo-kartonową pokrytą warstwą ołowiu (o grubości: 0,5; 1,0; 1,5; 2,0; 2,5; 3,0 mm), która chroni przed przenikaniem promieniowania rentgenowskiego. Stosowana może do budowy ścian działowych na szkielecie metalowym, przedścianek czy sufitów podwieszanych. Maksymalna wilgotność powietrza, w której może bezpiecznie funkcjonować to 70%.
Do zalet prezentowanej płyty ołowiowej zaliczyć należy również łatwość w obróbce, niepalność oraz niewielkie odkształcenia przy zmiennych warunkach wilgotnościowo-cieplnych.
Na wszystkich łącznikach płyt RTG należy stosować taśmę samoprzylepną z ołowiem o grubości nie mniejszej niż ta na stosowanej płycie.
Na gotowej ściance lub suficie można zastosować następujące powłoki i okładziny:
- tapety papierowe, tekstylne i z tworzyw sztucznych,
- okładziny ceramiczne,
- tynki strukturalne, cienkowarstwowe, masy szpachlowe,
- farby dyspersyjne z żywicy syntetycznej, farby olejne, lakiery matowe, farby na bazie żywic alkidowych, farby poliuretanowe, farby na bazie żywic, polimerowych, lakiery epoksydowe,
- farby silikatowe dyspersyjne mogą być używane po naniesieniu odpowiedniej warstwy podkładowej dostosowanej do podłoża.
Nie należy stosować powłok alkalicznych takich jak farby wapienne, do szkła wodnego czy czysto-silikatowe.
Wymiary dostępnych płyt ołowianych RTG:
- Szerokość: 625 mm;
- Długość: 2000 mm, 2600 mm;
- Grubość: 12,5 mm + powłoka ołowiana:
- 0,5 mm;
- 1,0 mm;
- 1,5 mm;
- 2,0 mm;
- 2,5 mm;
- 3,0 mm;