Szlifierki mimośrodowe (32)
Szlifierka mimośrodowa Festool do szlifowania powierzchni drewnianych, metalowych i z tworzyw sztucznych
Szlifierka mimośrodowa, to wysokiej jakości, wielofunkcyjny sprzęt, który ułatwi i przyśpieszy Twoją pracę. Urządzenie to łączy ruch oscylacyjny i obrotowy, dzięki czemu zapewnia lepszą precyzję i wyższą jakość pracy w porównaniu do szlifierki oscylacyjnej.
Możliwe jest dzięki temu również otrzymanie szlifu zacierającego, co pozwala na zastosowanie drobniejszego papieru ściernego. Produkt wykonany z niezwykle trwałych i odpornych materiałów. Dzięki dużej mimośrodowości gwarantuje długie i wydajne użytkowanie.
Szlifierka mimośrodowa – charakterystyka
Szlifierka mimośrodowa ma podobną zasadę działania co szlifierka oscylacyjna jednak, poza ruchem oscylacyjnym, narzędzia te wykorzystują ruch obrotowy stopy szlifierskiej. Taki sposób działania umożliwia efektywniejsze usuwanie materiału. Dzięki połączeniu obu ruchów szlifierki mimośrodowe wykorzystywane są do wygładzania powierzchni oraz do szlifowania zgrubnego, dokładnego i końcowego.
Szlifierki mimośrodowe wyposażone są w elastyczny talerz szlifierski, do którego mocuje się materiał ścierny. Dzięki niemu możliwa jest obróbka powierzchni płaskich, wypukłych i wklęsłych. Najszybciej szlifierki te radzą sobie z powierzchniami płaskimi.
Wydajność pracy z tymi elektronarzędziami zależy od mocy urządzenia, średnicy tarczy oraz od maksymalnego wychylenia tarczy względem środka, czyli tzw. mimośrodowości.
Dodatkowym atutem jest możliwość szybkiego przekształcenia szlifierki w polerkę. Wystarczy jedynie wymienić tarczę.
Szlifierki mimośrodowe dzielą się na urządzenia z ruchem obrotowym niewymuszonym oraz szlifierki z ruchem obrotowym wymuszonym.
Szlifierki mimośrodowe z ruchem wymuszonym
Są to urządzenia, w których ruch obrotowy przekazywany jest do stopy szlifierskiej za pomocą przekładni. Z tego powodu ruch ten jedynie w niewielkim stopniu zależy od nacisku na szlifierkę.
Szlifierka mimośrodowa z ruchem wymuszonym wykorzystywana jest do szlifowania zgrubnego.
Szlifierki mimośrodowe z ruchem niewymuszonym
W przeciwieństwie do szlifierek mimośrodowych z ruchem wymuszonym, gdzie to silnik obraca stopą szlifierską, w omawianych elektronarzędziach ruch obrotowy wytwarzany jest przez siłę odśrodkową wytwarzaną przez mechanizm mimośrodowy. Dzięki temu prędkość obrotowa może być regulowana przez siłę nacisku. Im mocniej dociśniemy szlifierkę do obrabianej powierzchni, tym mniejsza będzie prędkość obrotowa i mniejsza szybkość szlifowania.
Szlifierka mimośrodowa z ruchem niewymuszonym może być stosowana do szlifowania zgrubnego i końcowego.
W sprzedaży dostępne są także szlifierki dwufunkcyjne, sprawdzające się w pracy zarówno z ruchem wymuszonym, jak i niewymuszonym.
Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa?
Szlifierki oscylacyjne różnią się od mimośrodowych kilkoma istotnymi aspektami. Przede wszystkim, szlifierki oscylacyjne działają tylko wahadłowo, podczas gdy mimośrodowe łączą ruch oscylacyjny z obrotowym.
Dodatkowo szlifierki oscylacyjne mają kwadratową lub prostokątną stopę, podczas gdy szlifierki mimośrodowa wykorzystują okrągłe tarcze.
Szlifierki oscylacyjne sprawdzą się do szybkiego obrabiania płaskich powierzchni drewnianych oraz dokładnego wyszlifowania narożników.
Do czego służą szlifierki mimośrodowe?
Szlifierki mimośrodowe przeznaczone są do szybkiego i precyzyjnego szlifowania powierzchni drewnianych. Elektronarzędzie to wykorzystuje się również do polerowania metalu i tworzyw sztucznych. Dzięki wysokiej jakości konstrukcji mogą być one wykorzystywane w wielu warunkach podczas prac wykończeniowych renowacyjnych, remontowych, bądź w zakładach ślusarskich czy też meblarskich. Są też niezbędnym narzędziem w przydomowym warsztacie.
Ruch mimośrodowy zapewnia równomierny efekt szlifowania na całej powierzchni. Szlifierką mimośrodową możemy wykorzystać do usunięcia starych powłok malarskich, farb, renowacji mebli, obróbki drewna, szlifowania narożników, polerowania wosków na dużych powierzchniach drewnianych czy karoseriach samochodowych.
Jaką szlifierkę mimośrodową wybrać?
Przy wyborze szlifierki mimośrodowej powinieneś zwrócić uwagę na najważniejsze cechy takie jak: średnica tarczy (wymiar stopy), średnica oscylacji, prędkość obrotowa (prędkość przesuwu taśmy), regulacja prędkości obrotowej (regulacja obrotów).
Szlifierka a wielkości powierzchni
Do dużych powierzchni zalecamy szlifierki mimośrodowe z większą średnicą tarczy i wymiarem stopy. Większa stopa = większa powierzchnia szlifowana w danym czasie. Pozwoli to na szybsze szlifowanie czy polerowanie powierzchni, zwiększy wydajność, a dzięki połączeniu ruchu wahadłowego z obrotowym, zapewni dobry efekt szlifowania. Minusem większych szlifierek jest praca w trudno dostępnych miejscach – narożnikach i zakamarkach.
Szlifierka mimośrodowa a komfort pracy
Dla osób ceniących sobie komfort pracy zalecana jest mniejsza szlifierka mimośrodowa z technologią antywibracyjną, która umożliwia utrzymanie większej kontroli nad urządzeniem oraz dzięki której ręce mniej męczą w trakcie pracy (ze względu na pewny chwyt narzędzia).
Na wygodę w pracy może wpływać również odpowiednia długość kabla, która umożliwi wygodne użytkowanie narzędzia jedną ręką.
Pojemnik na pył pomagający utrzymać czystość
Jeśli podczas szlifowania drewna lub tworzyw sztucznych chcesz zachować porządek i zaoszczędzić czas na sprzątaniu, rozważ maszynę z pojemnikiem na pył. Powstały przy szlifowaniu pył wpływa negatywnie na zdrowie i wszędzie osiada. Instalacja pojemnika ogranicza pylenie i ułatwia jego opróżnienie gdy będzie zapełniony.
Rodzaj zasilania szlifierki
Duże znaczenie ma również rodzaj zasilania urządzenia. W zależności od dostępności źródła prądu możesz zdecydować się na szlifierkę mimośrodową zasilaną akumulatorem bądź kablem. Jaka szlifierka mimośrodowa elektryczna będzie lepsza w jakich warunkach?
Szlifierki akumulatorowe stosowane są w miejscach z utrudnionym dostępem do gniazdka elektrycznego. Ich zaletą jest długi czas pracy, jak również możliwość wymiany akumulatora i ładowania. Zapewnia to ciągłość pracy nawet przy długich sesjach szlifowania.
Szlifierka na kabel sprawdza się szczególnie we wnętrzach, miejscach z bliskim dostępem prądu. Korzystając z tego typu szlifierki, jesteś z reguły ograniczony długością kabla. Z drugiej zaś nie musisz się martwić o stan akumulatora.
Szlifierka mimośrodowa Festool w ofercie BMB Technologie
W naszym sklepie BMB Technologie oferujemy szeroki wybór sprzętu od cenionego niemieckiego producenta – marki Festool. W ofercie solidnie wykonane akumulatorowe szlifierki mimośrodowe dostępne są modele:
- ETSC 125 3,1 I-PLUS,
- ROTEX RO 150 FEQ-PLUS,
- ROTEX RO 90,
- ETS EC 150/5 EQ – PLUS
Urządzenia charakteryzuje mobilność, przez co znajdą zastosowanie w trudnych i niedostępnych miejscach.
W naszej ofercie znajdziesz również szlifierki mimośrodowe Festool zasilane z sieci elektrycznej o szerokich możliwościach zastosowania. Z ich pomocą możemy np. oszlifować drzwi czy wygładzić meble.
Dzięki ruchowi mimośrodowemu szlifowaną powierzchnię cechuje doskonała jakość, bez wyżłobień. Ciesz się gładkimi powierzchniami, bezpyłowo i zdrowo!