Rodzaje agregatów tynkarskich — automatyczne, manualne oraz agregaty ze względu na rodzaj zaprawy
Agregat tynkarski to urządzenie pozwalające w łatwy i efektywny sposób nakładać różne typy zapraw tynkarskich. Urządzenia tego typu są niemalże obowiązkowym wyposażeniem każdej profesjonalnej ekipy budowlanej. Agregaty do nakładania tynków różnią się od siebie kilkoma parametrami, na które należy zwrócić szczególną uwagę przed wyborem danego urządzenia. W niniejszym tekście przedstawimy owe parametry oraz kilka przykładowych modeli agregatów.
Czym różnią się od siebie agregaty tynkarskie?
Podstawowymi kryteriami rozróżnienia rodzajów agregatów tynkarskich są: sposób mieszania i nakładania materiału oraz rodzaj obsługiwanej zaprawy.
Sposób rozrabiania materiału
W tej kwestii do wyboru są dwie opcje — agregaty automatyczne lub manualne. W przypadku automatycznych urządzenia te są wyposażone we własne mieszadła, dzięki czemu same mogą rozrabiać zaprawę i nie trzeba tego robić przed napełnieniem zbiornika agregatu tynkarskiego. Natomiast maszyny manualne, jak zresztą można wywnioskować z ich nazwy, wymagają ręcznego rozrobienia zaprawy przed wlaniem jej do zbiornika maszyny.
Rodzaj obsługiwanej zaprawy
Pod tym względem urządzenia te mogą być dość różnorodne, gdyż nie chodzi tutaj wyłącznie o typ tynku, ale także sposób jego przygotowania. Nie można tego bagatelizować, gdyż ma to bezpośredni wpływ na rodzaj pracy, jaki można danym urządzeniem wykonywać. Na rynku dostępne są agregaty tynkarskie przeznaczone do pracy z m.in.:
- tynkami strukturalnymi,
- szpachlami akrylowymi i mineralnymi,
- wylewkami samopoziomującymi,
- klejami,
- zaprawami gipsowymi, wapienno-gipsowymi i wapienno-cementowymi.
Przez wzgląd na bardzo dużą różnorodność mieszanek potrzebne będzie dokładne przeanalizowanie danego modelu agregatu. Część maszyn ma przy tym podane także maksymalne uziarnienie obsługiwanego materiału. Oczywiście dostępne są również wielofunkcyjne maszyny, mogące obsłużyć wiele typów materiałów. Biorąc pod uwagę sposób przygotowania zaprawy, dany agregat tynkarski może pracować z materiałem przygotowywanym we własnym zakresie, wyłącznie z gotowymi mieszankami lub oboma rodzajami. Przeczytaj także: Rodzaje tynków wewnętrznych i ich zastosowania.
Co brać pod uwagę przy wyborze agregatu tynkarskiego?
Samo przygotowanie i rodzaj obsługiwanego materiału to oczywiście nie wszystko, na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze agregatu. Do bardzo istotnych parametrów należą także:
- Odległość podawania — przekłada się bezpośrednio na to, jak blisko powierzchni roboczej trzeba ustawić urządzenie. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, gdy przeprowadza się prace w miejscach o utrudnionym dostępie lub dysponuje się wyłącznie ograniczoną przestrzenią. Zazwyczaj zasięg agregatów oscyluje wokół 20 metrów, choć mocniejsze modele mogą podawać materiał nawet dwu- lub trzykrotnie dalej. Część agregatów ma również sprężarki pozwalające regulować siłę wyrzutu.
- Waga i wymiary — ważne przede wszystkim ze względu na transport i możliwości manewrowania po placu budowy. Parametry te podawane są odpowiednio w kg i mm (czasem cm).
- Moc i ciśnienie tłoczenia — moc silników tych maszyn może być bardzo zróżnicowana i wynosić od kilku do kilkudziesięciu kilowatów. Ciśnienie tłoczenia również ma dość szeroki zakres, choć najczęściej będzie to wartość 7-8 barów (warto jednak mieć świadomość, że najmocniejsze maszyny mogą wytwarzać ciśnienie sięgające niemal 30 atmosfer). Oczywiście parametry te trzeba dobierać, uwzględniając materiał z jakim zamierza się pracować.
- Wydajność — tutaj wystarczy kierować się prostą zależnością: im większa powierzchnia, tym wydajniejszy agregat będzie potrzebny. Trzeba też pamiętać, że parametr ten zależy również od obsługiwanego materiału (cięższe wymagają wydajniejszego sprzętu). Wydajność jest podawana w przedziałach, a nie konkretnych liczbach. Jednostką są zaś litry na minutę (l/min).
- Wielkość zbiornika — przekłada się bezpośrednio na ciągłość pracy agregatu tynkarskiego i jego wymiary. Po prostu im większy zbiornik tym dłużej można pracować bez potrzeby uzupełniania materiału. Agregaty zazwyczaj są wyposażone w zbiorniki o pojemności od 50 do około 130 kg.
Dowiedz się więcej: Budowa agregatu tynkarskiego
Przykładowe modele agregatów
Rynek agregatów tynkarskich jest dość mocno rozbudowany i często ciężko jest dokonać wyboru. Na pewno godne polecenia będą maszyny marki Kaleta, Putzmeister i PFT. Oto kilka przykładowych modeli, które można znaleźć w ofercie sklepu BMB Technologie.
PUTZMEISTER MP 25
Wszechstronny, trwały i niezawodny agregat tynkarski. Dzięki możliwości rozłożenia na części bardzo łatwy w transporcie. Współpracuje z całą gamą suchych zapraw prefabrykowanych, m.in. gipsowych, wapiennych, cementowo-wapiennych i gipsowo-wapiennych, a nawet zbrojących, klejowych i izolacyjnych. Wyposażony jest także w możliwość regulacji wydajności pompowania i mieszania.
Parametry:
- Teoretyczne natężenie pompowania: 25 l/min.
- Ciśnienie tłoczenia: 40 barów.
- Zasięg pompowania: odległość do 40 m, wysokość do 15 m.
- Sprężarka: 0,55 kW / 208 l/min.
- Napęd pompy: 400 V, 50 Hz, 5,5 kW przy 392 obr./min.
- Napęd zbiornika: 1,1 kW przy 23 obr./min.
- Zbiornik: 115 l.
- Pompa wody: 0,78 kW przy 3,4 m3/h.
- Ciężar: 240 kg.
- Wysokość napełniania: 984 mm.
- Maksymalne uziarnienie: 4 mm.
PFT G4 XL NEXT GENERATION (z pompą wodną)
PFT G4 XL Next Generation to agregat tynkarski o bardzo szerokim zastosowaniu, mogący pracować z dużą ilością różnych materiałów, m.in. masami głuszącymi, zaprawami klejącymi, murarskimi, zbrojeniowymi i fugowymi, szlamami mineralnymi, szpachlówkami samopoziomującymi, tynkami izolacyjnymi, cementowymi, wapiennymi, wapienno-cementowymi, gipsowo-wapiennymi i gipsowymi. Agregat ten można napełniać workami lub nawet bezpośrednio z kontenera albo silosu dzięki pokrywom przelotowym (lub SILOMAT-u PFT oraz nadmuchu).
Parametry:
- Silnik pompy: 7,5 kW, 400 obr./min
- Silnik koła podawczego: 0,75 kW, 28 obr./min
- Przyłącze prądowe: 400 V, 50 Hz, 3 fazy
- Przyłącze wody: wąż 3/4″, min. 2,5 bara
- Zakres wodomierza: 150 – 1500 l/h
- Wydajność pompy ślimakowej: ok. 20 l/min
- Ciśnienie robocze: maks. 40 barów
- Odległość podawania: do 40/65 m (z 25/35 mm)
- Pompa wody: AV1000, 0,6 kW, 400 V
- Sprężarka powietrza: 0,9 kW, 400 V, ok. 250 l/min
- Wysokość zasypywania: 910 mm
- Pojemność leja: 145 litrów
- Długość/szerokość/wysokość: 1200 mm/720 mm/1530 mm
- Ciężar: 365 kg.
Kaleta 151
Funkcjonalny i wszechstronny Agregat tynkarski o kompaktowych rozmiarach ułatwiających manewrowanie po placu budowy. Może być wykorzystany do nakładania tynków strukturalnych, powłok wykończeniowych, klejów, szpachli akrylowych i mineralnych, zabezpieczeń antyogniowych, a nawet systemów dociepleń. Dzięki płynnej regulacji obrotów można w łatwy sposób dostosować moc urządzenia do danego typu materiału.
Parametry:
- Napięcie: 230 V/50 Hz
- Bezpieczniki: 20 A
- Moc silnika (zmienno obrotowy): 2,2 kW
- Maksymalna wydajność: 25 l/min
- Maksymalne ciśnienie: 40 barów
- Maksymalne uziarnienie: 4 mm
- Maksymalny zasięg: 30 m
- Długość: 1190 mm
- Szerokość: 540 mm
- Wysokość: 670 mm
- Pojemność zbiornika: 60 litrów
- Waga: 110 kg
- Kompresor: 2,2 kW 390 l/min.
Podsumowanie
Ręczne nakładanie tynku to bardzo żmudne i męczące zajęcie. Dlatego też warto wyposażyć się (kupując lub wypożyczając) w agregat tynkarski. Pozwalają one pokryć tynkiem nawet bardzo duże powierzchnie w stosunkowo krótkim czasie. Urządzenie to jest więc idealnym rozwiązaniem dla profesjonalnych ekip budowlanych. Nie zawsze jednak potrzebne będą duże agregaty o sporej mocy — do domowych prac wystarczą mniejsze maszyny wyposażone w pompę powietrzną. Trzeba jednak pamiętać, że nadają się one wyłącznie do tynków lekkich. Więcej o zaletach tynkowania maszynowego przeczytasz w artykule: Tynkowanie ścian maszynowo czy ręcznie.